Garbatka

NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ

5 kwietnia 2020

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Tak jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż z Nim!”.

2. Tradycyjnie dzisiejsza niedziela obchodzona jest jako Świtawy Dzień Młodzieży. Łączmy się modlitewnie z młodymi.

3. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech święty czas: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez udział w bogatej liturgii tego okresu transmitowanej przez media..

4. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy. Liturgia tej Mszy Świętej w naszym kościele rozpocznie się o godz. 18.00.

5. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Oddamy cześć krzyżowi w naszych domach. Początek wielkopiątkowej liturgii o godz. 17.00. Nabożeństwo Drogi krzyżowej o godz. 17.00.

6. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. W tym roku nie będzie błogosławienia pokarmów w kościele. Uczynimy to modląc się w naszych domach przed spożywaniem wielkanocnego śniadania. Modlitwa na stronie internetowej naszej parafii.

7. W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. W naszym kościele o godz 18.00.

8.W Niedzielę Wielkanocną Rezurekcja bez procesji o godz. 6.00 następne Msze św. o  godz. 9.00, 10.30, 12.00, 17.00, 18.00