
W dniach 10 – 13 kwietnia odbyły się rekolekcje wielkopostne.
Do przeżywania Świąt Wielkanocnych przygotował wiernych Ojciec Michał Szałkowski – dominikanin.
Rekolekcje zakończyły się w Niedzielę Palmową, w którą wybrzmiała radosna pieśń „Hosanna Synowi Dawidowemu”, poświęcone zostały palmy – symbol odradzającego się życia, a przeczytana „Męka Pana Jezusa” wprowadziła nas w święty czas skupienia i wyciszenia, niezbędne do głębokiego przeżycia Świąt Wielkanocnych.
Wieczorem ulicami Garbatki odprawione zostało nabożeństwo Drogi Krzyżowej.
12 kwietnia 2025 roku obchodziliśmy rocznicę bitwy pod Molendami. W uroczystej Mszy świętej uczestniczyli: Wójt Gminy Garbatka-Letnisko pani Teresa Fryszkiewicz, Sekretarz Gminy pani Marzena Pomarańska, Przewodniczący Rady Gminy pan Marcin Tomaszewski, poczty sztandarowe oraz licznie zgromadzeni parafianie.
W homilii wygłoszonej przez ks. Romana wybrzmiał fragment roty przysięgi AK:
W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Maryi Panny, Królowej Korony Polskiej, kładę swe ręce na ten święty Krzyż, znak męki i Zbawienia, i przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił – aż do ofiary mego życia. (…) Tak mi dopomóż Bóg!
Zgromadzeni na uroczystości wysłuchali homilii zawierającej charakterystykę prawdziwego patriotyzmu, którym żyli partyzanci. „Żołnierze Wolności, jakimi byli ci partyzanci, wiedzieli czego oczekują, czego pragną i o co chcą walczyć, jakie są ich aspiracje i marzenia. Oni wiedzieli, że trzeba czuwać, stać na straży, bo zwycięstwo nie przyjdzie łatwo. Ale przecież świadomie na to się decydowali w imię Boga, w imię Honoru i w imię Ojczyzny. Tymi wartościami zarażali też tych, którzy im przez miesiące i lata pomagali, z których jedni zginęli a inni przeszli gehennę tortur i obozów.”
«Niosę Cię, Polsko, jak żagiew, jak płomień…, gdzie Cię doniosę, nie wiem…». Donieśliśmy Polskę do naszych dni: gdzie Cię Polsko dalej zaniesiemy (słowa Marszałka Seniora Kornela Morawieckiego, otwierającego pierwsze posiedzenie sejmu nowej kadencji, 25.11.2015).
Żołnierze Armii Krajowej, Żołnierze Wolności, naszej wolności, wiedzieli gdzie Polskę niosą. Nieśli ją jak żagiew, jak płomień. Do końca ją donieśli w swoim sercu, formowany słowami przysięgi i trzema drogimi im słowami: „Bóg – Honor – Ojczyzna”, donieśli do dnia bitwy pod Molendami, kiedy zakończyło się ich młode życie.”
W sercach zebranych pozostały otwarte pytania zadane przez poległych: „Pytają nas dziś, gdzie dalej Polskę zaniesiemy? Czy będzie ona wierna hasłu, za które Oni oddali swoje życie: „Bóg – Honor – Ojczyzna” czy sprzedamy ją za „miskę dobrobytu” i chwile „świętego spokoju”?”
2 kwietnia 2025 roku młodzież – pod czujnym okiem ks. Romana – przedstawiła wzruszający program słowno – muzyczny poświęcony życiu św. Jana Pawła II – Honorowego Obywatela Gminy Garbatka-Letnisko.

W przedstawieniu wzięli udział także: pani Karolina Matejszczak oraz państwo Katarzyna i Tomasz Kubiakowie uświetniając spotkanie muzyką.

Wójt Gminy Garbatka-Letnisko pani Teresa Fryszkiewicz wypowiedziała słowa pełne podziwu gratulując aktorom wspaniałego występu, a ks. Romanowi wdzięczności za przygotowanie programu.

Na szczególną uwagę zasłużył również strój papieski, który uszyła s. Jola.



Gromkie brawa zgromadzonych były potwierdzeniem słów pani Wójt i zachętą do przygotowania kolejnych spotkań.
12 lutego 2025 roku ks. Mariusz Molenda obchodził jubileusz 25. lecia święceń kapłańskich. Z tej okazji została odprawiona Msza święta, której przewodniczył ks. Prałat Albert Warso.

Zebrani wierni wysłuchali wzruszających wspomnień, podziękowań i otrzymali błogosławieństwo kapłańskie udzielone przez Jubilata.

A Jubilat? – otrzymał moc serdecznych życzeń, piękne kwiaty i upominki, a przede wszystkim modlitwę.



Dokładnie 25 lat temu – 12 lutego 2000 r. – ks. Mariusz przyjął z rąk śp. Bp. Stefana Siczka święcenia kapłańskie. Uroczystość odbyła się – podobnie jak jubileusz - w Jego rodzinnej parafii (NNPM w Garbatce-Letnisko).
25 marca obchodziliśmy Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Przypomina ona o głównej tajemnicy naszej wiary – Wcieleniu Syna Bożego i roli Maryi, która najdoskonalej przyjęła wolę Boga stając się Matką Jezusa.
Jest to także Dzień Świętości Życia Poczętego. Podczas Mszy świętej grupa wiernych uroczyście włączyła się w inicjatywę Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Duchowa Adopcja polega na indywidualnym, modlitewnym zobowiązaniu podjętym w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki.

Zobowiązanie trwa przez 9 miesięcy, tyle ile wzrost dziecka w łonie mamy i jest poprzedzone przyrzeczeniem, które je utwierdza.

Życzymy wytrwałości w modlitwie i przyjętych wyrzeczeniach.