W tym roku rekolekcje adwentowe poprowadził ks. prof. UJK dr hab. Sławomir Chrost. Przeprowadził wiernych przez tematykę relacji w rodzinie, wartości ojcostwa i macierzyństwa. Pierwszy dzień rekolekcji dotkną tematyki ojcostwa, wartości ojcowskiej miłości i wpływu na ukształtowanie dzieci. Sobota – dzień Maryi – oddany został najlepszej Matce. Rekolekcjonista dotknął także tematu kobiecości, piękna macierzyństwa i zanikającej moralności. Ks. Sławek oddał wszystkie problemy rodzin naszej parafii Maryi odmawiając wraz z wiernymi modlitwę „Pod Twoją obronę…”. Te dwa dni przygotowały nas do ostatniego dnia rekolekcji, dotyczącego wartości małżeństwa oraz mądrego przygotowania się do świąt Bożego Narodzenia.
Spotkania dla dzieci były pełne śpiewu i radości, w które włączyli się również rodzice i opiekunowie. Dzieci uczyły się, jak realnie przyjąć Nowonarodzone Dziecię. Co to znaczy ofiarować Bogu serce? Jaki prezent dać Dziecięciu? Wysłuchały również bajki o królu.
Dziękujemy serdecznie ks. Sławkowi za przygotowanie nas na przyjście Pana Jezusa. Nie na „magiczny świąteczny czas” lecz realne przyjście Boga. Dziękujemy za pokazanie wartości spotkania wigilijnego, którego piękna nie należy szukać w egzotycznych potrawach.
Dziękujemy również za przypomnienie, że nawet najpiękniejsze i wyszukane prezenty nie zastąpią rodziców i spędzonego z dziećmi czasu. Wierzymy, że te Święta będą wyjątkowe, pełne wspólnie spędzonych chwil, radości z przyjścia Boga na świat. Boga pełnego jedności i miłości. Boga, który narodził się w rodzinie, by w sposób szczególny uzdrawiać relacje rodzinne.
Program rekolekcji adwentowych 2021
w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Garbatce - Letnisku
PIĄTEK - 17 XII 2021 r.
Godz. 6.30 - Msza święta roratnia
Godz. 9.00 - Msza święta
Godz. 16.00 - Nauka rekolekcyjna dla dzieci
Godz. 17.00 - Msza święta
Godz. 18.30 - Spotkanie rekolekcyjne dla młodzieży – AGAPA
SOBOTA - 18 XII 2021 r.
(Sakrament Pokuty i pojednania - dzień spowiedzi)
Godz. 6.30 - Msza święta roratnia
Godz. 9.00 - Spowiedź
Godz. 9.30 - Msza święta
Godz. 11.00 - Spowiedź dla dzieci i młodzieży
Godz. 11.30 - Msza święta z udziałem dzieci i młodzieży
Godz. 16.30 - Spowiedź
Godz. 17.00 - Msza święta
NIEDZIELA - 19 XII 2021 r.
Godz. 7.30 - Msza święta
Godz. 9.00 - Msza święta z udziałem młodzieży
Godz. 10.30 - Msza święta z udziałem dzieci
Godz. 12.00 - Msza święta
Godz. 17.00 - Msza święta
Zakończenie rekolekcji.
Rekolekcjom przewodniczy: Ks. prof. UJK dr hab. Sławomir Chrost
Drodzy bracia i siostry!
Rozpoczynamy okres adwentu, który jest czasem nadziei i szansą na odnowienie naszego życia z Bogiem. Mamy wiele doświadczeń duchowych, dzięki którym potrafimy dostrzec i z oddaniem przeżywać dary udzielone nam przez Boga. Stajemy dziś z dziękczynieniem za ofiarowane życie i opiekę Bożej Opatrzności, szczególnie w czasie pandemii i wśród wielu tajemnic cierpienia. Doceniamy wszelkie owoce Miłości Boga, jakie wypełniają nasze życie dzięki ofiarności innych ludzi i które sami z oddaniem staramy się rozwijać w każdym człowieku. Nade wszystko, pragniemy dziękować za dar wiary, dzięki której odkrywamy, że Bóg żyje i chce, abyśmy z Nim żyli.
Ostatnie miesiące przyniosły wiele wydarzeń, w których mogliśmy docenić wartość wspólnoty i przeżyć w naszych parafiach tajemnice wiary. Wśród nich szczególne miejsce miało dzieło Jerycha Rodzin. Razem z wami dziękuję Bogu za tak obfite dary Jego łaski, jakie stały się naszym udziałem. Oddanie duszpasterzy i animatorów życia religijnego w parafiach, owoce sprawowanych sakramentów, duchowa siła płynąca ze wspólnej modlitwy oraz trwanie na indywidualnej i rodzinnej adoracji przed Najświętszym Sakramentem, są zauważalnymi znakami szczerości serca i ufności wobec Boga. Niech przemożne orędownictwo Matki Najświętszej i Świętego Józefa wspiera wszystkich małżonków, uświęca rodziny i przyczynia się do umocnienia wiary w naszej diecezji. Chcemy być ludźmi sprawiedliwymi, szanującymi i z troską przeżywającymi ofiarowane nam przez Boga dobro. Dlatego warto, abyśmy razem z prorokiem Jeremiaszem wyznali dziś: „Pan naszą sprawiedliwością” (Jr 33,16).
Podczas piątkowej (12.11.2021 r.) Adoracji Najświętszego Sakramentu przyglądaliśmy się Zacheuszowi i jego postawie wobec Pana Jezusa. Słowa: "Zacheuszu, zejdź prędko, albowiem dziś muszę się zatrzymać w twoim domu." odnoszą się do każdego z nas. Możemy od kogoś usłyszeć, że jesteśmy beznadziejni, że do niczego się nie nadajemy...
Może sami na swój temat myślimy najgorsze rzeczy.
Ale Pan Jezus przychodzi i mówi: Słuchaj, jesteś piękny/a, jesteś wartościowy/a, jesteś moim dzieckiem i chcę zamieszkać w Twoim sercu. Może dla siebie, dla innych jesteś skreślony, ale ja Cię kocham takim jakim Cię stworzyłem.
Czy pozwolisz Mu zatrzymać się w swoim domu?
Po Adoracji spotkaliśmy się w salce na agapie, gdzie przy cieście, herbacie mogliśmy lepiej się poznać i zawiązać wspólnotę.
Dziękujemy osobom z Oazy w Rajcu za odwiedziny i zorganizowanie zabaw integracyjnych!
1 listopada obchodziliśmy Uroczystość Wszystkich Świętych. Uroczyste wspomnienie Świętych znanych i nieznanych przypomina nam – wiernym – o powołaniu do świętości. Zgromadzeni na cmentarzu parafialnym z zadumą pochylaliśmy się nad grobami bliskich. Znicze, wieńce i modlitwa przypominały o kruchości ziemskiego życia.
2 listopada obchodzimy Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych - pokutujących w czyśćcu za grzechy.
Jest to dzień modlitwy za tych, którzy w czyśćcu przygotowują się do chwały nieba. Serdecznie zapraszamy na nabożeństwo różańcowe codziennie (do 8 listopada) o godzinie 16.30, podczas którego będziemy wypraszać łaskę nieba dla naszych bliskich zmarłych.
Święty Jan Maria Vianney mówi: O, gdyby wiedziano, jak wielką moc posiadają te dusze nad Sercem Bożym i jakie łaski można za ich wstawiennictwem uzyskać, nie byłyby tak bardzo opuszczone. Kiedy uprosić chcemy u Boga prawdziwy żal za nasze grzechy, zwróćmy się do dusz czyśćcowych, które od tak wielu lat żałują za swe grzechy w płomieniach ognia czyśćcowego. Trzeba się dużo za nie modlić, aby i one modliły się dużo za nas.
Św. Katarzyna z Bolonii (zm. 1463) wyjaśnia: Często to, co przez Świętych w Niebie uzyskać nie mogłam, otrzymałam natychmiast, kiedy zwróciłam się do dusz w Czyśćcu. Przyczyną tego – podaje Anna Maria Lindmayr – nie jest to, że nas dusze czyśćcowe wysłuchały, ale to, że Bóg nas wysłuchał ze względu na Jego Miłość do tych biednych dusz, które Bóg bardzo kocha.
Katarzyna Emmerich mówi: To, co ktoś dla dusz czyśćcowych czyni, czy modli się za nie, czy ofiaruje cierpienie, zaraz mu to wychodzi na korzyść i wtedy one są bardzo zadowolone, szczęśliwe i wdzięczne. Kiedy za nie ofiaruję moje cierpienie, wtedy one modlą się za mnie.
Nie zapominajmy o tych duszach, które sobie pomóc nie mogą. Wypraszajmy dla nich Niebo. Mamy tak wiele możliwości! Wykorzystujmy każdą okazję, by uzyskać dla nich odpust zupełny lub cząstkowy.
Nauka o odpustach łączy się z tajemnicą Bożego Miłosierdzia. W sakramencie pojednania grzesznik otrzymuje przebaczenie wyznanych grzechów, za które szczerze żałuje. Dzięki temu może on osiągnąć wieczne zbawienie. Uzyskane przebaczenie nie uwalnia jednak od kar doczesnych (czasowych), które spotykają nas za życia lub po śmierci w czyśćcu. Uwolnieniu od tych kar służy właśnie obfity skarbiec odpustów Kościoła.
Odpust jest to darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy odpuszczone już co do winy.
Również w tym roku, ze względu na przedłużającą się pandemię, odpust zupełny za zmarłych będzie można uzyskać nie tylko w oktawie uroczystości Wszystkich Świętych, ale przez cały listopad. Dekret w tej sprawie ogłosiła penitencjaria apostolska.
Uzyskanie odpustu jest możliwe poprzez:
Zachęcamy do pobrania i wydrukowania artykułu poświęconego możliwościom uzyskania odpustu.
W dniach 14-15 października 2021 r. grupa parafian uczestniczyła w niezwykłej pielgrzymce. Gietrzwałd – Stoczek Warmiński – Święta Lipka to trzy miejscowości o niezwykle maryjnym charakterze.
Pierwszego dnia odwiedziliśmy Gietrzwałd leżący w połowie drogi między Ostródą i Olsztynem, na skraju południowej Warmii, otoczony niewielkimi wzgórkami nad rzeką Giłwą, prawym dopływem Pasłęki. Podczas pobytu poznaliśmy zarówno rys historyczny tego miejsca, jak również okoliczności jedynych uznanych w Polsce objawień Maryi. Podczas Eucharystii sprawowanej przez ks. Romana powierzyliśmy Bogu przez ręce Maryi wszystkie intencje, które nosimy w sercu. Odwiedziliśmy charakterystyczne dla Gietrzwałdu miejsca – źródełko pobłogosławione przez Maryję, szlak różańcowy oraz drogę krzyżową. Dzień zakończyliśmy Apelem Jasnogórskim odśpiewanym w miejscu objawień.
„Gietrzwałd stał się sławny dzięki Objawieniom Matki Bożej, które trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Głównymi wizjonerkami były: trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska. Obie pochodziły z niezamożnych polskich rodzin. Matka Boża przemówiła do nich po polsku, co podkreślił ks. Franciszek Hipler, "w języku takim, jakim mówią w Polsce". Matka Boża, na zapytanie dziewczynek: Kto Ty Jesteś? Odpowiedziała: "Jestem Najświętsza Panna Maryja Niepokalanie Poczęta." Na pytanie czego żądasz Matko Boża? padła odpowiedź: "Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali różaniec !"
Stoczek Warmiński – miejsce kultu maryjnego już od epoki średniowiecza oraz przetrzymywania przez władze komunistyczne Prymasa Tysiąclecia bł. Stefana Wyszyńskiego (12.10.1953-6.10.1954). Sanktuarium Królowej Pokoju w Stoczku zachwyciło swym pięknem oraz ponad 300 - letnią historią. Niezwykle barwnie opowiadana przez ks. Krzysztofa historia kultu maryjnego, miejscowości oraz życia więzionego bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego zapadła w pamięci uczestników pielgrzymki i zaowocowała pragnieniem poznania pozostawionej przez Prymasa literatury. Poznaliśmy skromne warunki lokalowe, w których przebywał Błogosławiony, a przede wszystkim heroizm cnót (między innymi miłość nieprzyjaciół). Na uwagę zasługuje również niezwykle piękny klasztorny ogród.
Święta Lipka - to sławne sanktuarium maryjne. Leży na północnym krańcu Polski, w odległości około 70 kilometrów na północny wschód od Olsztyna i 6 kilometrów na wschód od Reszla. Początki sanktuarium maryjnego sięgają XIV w. i znamy je tylko z opowiadań ludowych przekazywanych ustnie przez kilka wieków.
Bazylika znajduje się pod opieką księży jezuitów, do codzienności których należy m.in. oprowadzanie grup pielgrzymów i dzielenie się wiedzą na temat tego cudownego miejsca. „Ołtarz główny, ołtarze boczne, kunsztownie wykonane tabernakulum, organy, freski w kościele i w krużgankach, kuta brama, rzeźby w kamieniu i drewnie, dzieła artystycznego kowalstwa i ślusarstwa - to wszystko stanowi, że Święta Lipka jest "Perłą Baroku"- obiektem niezwykłej wartości zabytkowej, zaliczany do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce.”
Czym oprócz bogatego wnętrza zachwyca Bazylika? Niezwykłymi organami, a przede wszystkim koncertami organowymi, których mogliśmy wysłuchać.
Bardzo cennym czasem był także ten, który spędziliśmy podróżując. Mogliśmy bliżej poznać naszego organizatora pielgrzymki i opiekuna – ks. Romana, jako niezwykle ciepłego, wesołego i życzliwego. Towarzyszył nam również brat Adrian, który okazał się niestrudzony w śpiewie pieśni maryjnych (i nie tylko maryjnych:).
Dziękujemy serdecznie za zorganizowanie pielgrzymki i z niecierpliwością czekamy na kolejną.
13 października 2021 roku odbyły się uroczystości związane z trzema ważnym wydarzeniami: 110. rocznicą powstania oświaty w Garbatce – Letnisko, otwarciem gminnej hali sportowej oraz poświęceniem i przekazaniem sztandaru Publicznej Szkole Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Garbatce-Letnisko.
Uroczystości rozpoczęła Msza Święta, której przewodniczył ksiądz biskup Piotr Turzyński. Podczas Mszy Świętej Ksiądz Biskup dokonał poświęcenia sztandaru.
W śpiewie liturgicznym wzięły udział dzieci należące do scholii poprowadzonej przez s. Jadwigę oraz Dominikę Rodakowską.
W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, nauczyciele, uczniowie, rodzice, emerytowani pracownicy oświaty oraz zaproszeni goście.
Szczególną uwagę przykuwał barwny orszak Królowej Jadwigi, który jest jednym z jadwiżańskich tradycji szkoły.
Homilia wygłoszona przez Księdza Biskupa nawiązywała do życia świętej Królowej Jadwigi, Jej piękna wewnętrznego i wkładu w rozwój szkolnictwa. Dla młodych ludzi poszukujących autorytetów niewątpliwie św. Królowa Jadwiga jest jednym z nich.
Koleje etapy uroczystości odbyły się w hali, gdzie Ksiądz Biskup poświęci Krzyż oraz nowy obiekt sportowy. W ceremonii poświęcenia uczestniczył również ks. kan. Augustyn Rymarczyk.
Przecięcie wstęgi, symboliczne wbicie gwoździ, przekazanie sztandaru, ślubowanie to niewątpliwie jedne z najważniejszych chwil uroczystości.
Na uznanie zasługuje również część artystyczna: przedstawienie koronacji Królowej, rysu historycznego szkoły, rozpoczynający spotkanie polonez wykonany przez najmłodszych, występ szkolnego chóru, a także pokazy umiejętności sportowych uczniów.
Zainteresowaniem cieszyły się również wystawy przygotowane przez nauczycieli.
W dniach 29-30 sierpnia 2021 roku naszą parafię nawiedził niezwykły obraz Matki Bożej Świętorodzinnej ze Studzianny oraz relikwie. Wprowadzeniem obrazu rozpoczęto 24. godzinne Jerycho Rodzin. Celem Jerycha było odnowienie wiary i zawierzenie Bogu życia naszych rodzin.
Msza Święta o świętość małżeństw i rodzin zgromadziła wiernych, którzy przez wstawiennictwo Świętej Rodziny pragnęli wypraszać potrzebne łaski dla siebie i swoich bliskich. Adorację Najświętszego Sakramentu oraz modlitwę różańcową poprowadziły wspólnoty parafialne: Domowy Kościół, Koła Żywego Różańca, schola młodzieżowa, lektorzy, Ruch Rodzin Nazaretańskich, Rycerstwo Niepokalanej oraz mieszkańcy z poszczególnych ulic.
Niewątpliwym darem Jerycha była nieustanna Adoracja Najświętszego Sakramentu. Nawet przez chwilę Pan Jezus nie pozostał samotny. Jerycho uczyło również modlitwy za siebie nawzajem: rodziców za dzieci, dzieci za rodziców, teściów, teściowe, synowe i zięciów…
Adoracja dziękczynno – błagalna o poszanowanie życia poczętego od poczęcia do naturalnej śmierci wynagradzająca za grzechy przeciwko życiu, była pięknym wprowadzeniem do Eucharystii w intencji dzieci.
Jerycho zakończyła Msza Święta zawierzająca rodziny Świętej Rodzinie oraz pożegnanie obrazu. Widok zebranych wiernych żegnających obraz mówił więcej niż tysiące słów. Pozostała świadomość, że przekazanie obrazu nie kończy Jerycha, lecz rozpoczyna zupełnie nowy etap w życiu wielu rodzin.
Nie ulega wątpliwości, że był to czas łaski dla całej naszej parafii. Co zrobimy z tym obdarowaniem zależy w dużym stopniu od nas samych. Czy będziemy pomnażać otrzymane talenty, pielęgnować nie tylko wspomnienia, lecz wprowadzać w codzienność rodzin przedstawiane podczas Jerycha wzorce Świętych, kontynuować wspólną modlitwę, rozpalać pragnienie Adoracji Najświętszego Sakramentu czy częstszego uczestnictwa w Mszy świętej zależy od nas, naszej otwartości na działanie Boga.
Pozwólmy Bogu odnowić duchowo nasze serca, rodziny, dzieci, młodzież, kapłanów, siostry zakonne. A przede wszystkim pozwólmy Bogu odnowić relację z Nim samym, by była najpiękniejszym owocem Jerycha Rodzin.
„Kiedy adorujemy, zdajemy sobie sprawę, że wiara nie sprowadza się do zestawu pięknych doktryn, lecz jest relacją z żywą Osobą, którą się kocha. Stając twarzą w twarz z Jezusem, poznajemy Jego oblicze. Adorując, odkrywamy, że życie chrześcijańskie to dzieje miłości z Bogiem, w których nie wystarczą dobre idee, ale trzeba postawić Go na pierwszym miejscu, tak jak czyni ktoś zakochany z osobą, którą miłuje. Takim właśnie musi być Kościół, oddający cześć, zakochany w Jezusie, swoim Oblubieńcu”.