
26 sierpnia obchodziliśmy Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. W tym dniu dziękowaliśmy Bogu za szczególną rolę Maryi w dziejach całego narodu, ale także za tegoroczne zbiory – owoc pracy rolników. Mszy Świętej dożynkowej przewodniczył ks. prałat dr Robert Gołębiowski, który w tym roku otrzymał wyróżnienie - Statuetkę Szycha Garbacka w kategorii „Działalność społeczna i troska o człowieka”. Nagrodę wręczyli: Pan Robert Kowalczyk – Wójt Gminy Garbatka-Letnisko, Pani Teresa Fryszkiewicz – Sekretarz Gminy, Pan Włodzimierz Mazur – Przewodniczący Rady Gminy.
Maryjny charakter dożynkowego dnia szczególnie podkreślił ks. prałat Robert, który homilię zakończył antyfoną do Najświętszej Maryi Panny („Pod Twoją obronę”), uważaną za najstarszą zachowaną modlitwę maryjną. Oddajmy jeszcze raz Matce wszystkie nasze radości i smutki, naszą Garbatkę - „Małą Ojczyznę”, o której z takim wzruszeniem i miłością wspominał Ksiądz Prałat, i której piękno rozsławia służąc Bogu w Watykanie – z dala od rodzinnej miejscowości. Nie mogło zabraknąć staropolskiego gestu łamania chleba, który rozpoczął ks.kan. Augustyn Rymarczyk – proboszcz naszej parafii.

Prezentacja sołectw Gminy Garbatka – Letnisko, występ pani Moniki Boras oraz Aleksandry Kowalczyk, niezastąpiony Chór Seniora „Wrzos” – te atrakcje umiliły wspólne biesiadowanie w sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Garbatce-Letnisko.

Prawda o Wniebowzięciu Matki Bożej stanowi dogmat naszej wiary, choć formalnie ogłoszony stosunkowo niedawno - przez papieża Piusa XII 1 listopada 1950 r. w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus:
"...powagą Pana naszego Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła i Naszą, ogłaszamy, orzekamy i określamy jako dogmat objawiony przez Boga: że Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica, po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej" (Breviarium fidei VI, 105)
Orzeczenie to papież wypowiedział uroczyście w bazylice św. Piotra w obecności prawie 1600 biskupów i niezliczonych tłumów wiernych. Oparł je nie tylko na innym dogmacie, że kiedy przemawia uroczyście jako wikariusz Jezusa Chrystusa na ziemi w sprawach prawd wiary i obyczajów, jest nieomylny; mógł je wygłosić także dlatego, że prawda ta była od dawna w Kościele uznawana. Papież ją tylko przypomniał, swoim najwyższym autorytetem potwierdził i usankcjonował.
Przekonanie o tym, że Pan Jezus nie pozostawił ciała swojej Matki na ziemi, ale je uwielbił, uczynił podobnym do swojego ciała w chwili zmartwychwstania i zabrał do nieba, było powszechnie wyznawane w Kościele katolickim. Już w VI wieku cesarz Maurycy (582-602) polecił obchodzić na Wschodzie w całym swoim państwie w dniu 15 sierpnia osobne święto dla uczczenia tej tajemnicy. Święto to musiało lokalnie istnieć już wcześniej, przynajmniej w V w. W Rzymie istnieje to święto z całą pewnością w wieku VII. Wiemy bowiem, że papież św. Sergiusz I (687-701) ustanawia na tę uroczystość procesję. Papież Leon IV (+ 855) dodał do tego święta wigilię i oktawę.
W dniach 6 - 12 lipca 2018 r. odbyły się plenerowe warsztaty ikonopisania: Oblicze Chrystusa Pantokratora. Zajęcia zgłębiania techniki malowania połączonej z codzienną modlitwą miały miejsce w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Garbatce-Letnisko. Końcowy efekt pracy był dla wszystkich wysoce zaskakujący. Zapewne dlatego, że ikona to nie tylko człowiek i jego talent malarski, ale rodzaj modlitwy, w której zapraszamy Boga, by przejął inicjatywę w tworzeniu obrazu. W niedzielę (12.08.2018 r.) wszystkie Ikony zostały pobłogosławione w naszym kościele podczas Mszy Świętej o godzinie 10.30 przez o. Jacka Wróbla SJ, który był organizatorem i głównym prowadzącym warsztaty.
Dzień odpustu w naszej parafii (2 lipca 2018 r.) to czas szczególnej łaski związanej z możliwością uzyskania daru duchowego - odpustu zupełnego. Ten dzień zapisał się w pamięci parafian jako pełen radości i wdzięczności Bogu za dar kapłaństwa ks. Filipa Lorenca. Ks. Filip pobłogosławił osobiście wszystkich uczestniczących w Mszy Świętej oraz rozdał obrazki, na których zapisane zostało motto jego kapłańskiej posługi „Filipie, kto Mnie widzi, widzi także i Ojca” J 14,9. Pamiętajmy wraz ze św. Janem Marią Vianneyem, że „po Bogu, kapłan jest wszystkim! (...). Gdybyśmy dobrze zrozumieli, czym jest ksiądz na ziemi, umarlibyśmy: nie z przerażenia, lecz z miłości... Bez księdza śmierć i męka naszego Pana nie służyłyby do niczego. To ksiądz kontynuuje na ziemi dzieło zbawienia...”. Ogarnijmy naszych kapłanów żarliwą modlitwą, by otoczeni opieką Boga Ojca i Matki Najświętszej nie tylko wzrastali w wierze, ale owocnie pracowali w winnicy Pana.

1.07.2018 r. przywitaliśmy nowego wikariusza - ks. Filipa Lorenca. Dziś oddaliśmy Bogu drogę Jego kapłaństwa, wyrażając naszą odpowiedzialność za wzrost duchowy oraz modlitewną opiekę. Życzymy ks. Filipowi, by otoczony modlitwą wzrastał w wierze i świętości.
A oto słowa Biskupa Henryka Tomasika skierowane do Neoprezbiterów:
– Pierwszą parafię pamięta się bardzo długo; związana jest zawsze z wielkimi przeżyciami i wspomnieniami. Życzę, aby nasi neoprezbiterzy przez swoją posługę duszpasterską mogli jak najowocniej budować Chrystusowy Kościół. Aby służyli pogłębieniu wiary Ludu Bożego. Oby pomogli młodzieży i dorosłym być bliżej Chrystusa. Oby ten czas spędzony w tych pierwszych parafiach zaowocował chwałą Bożą, wzrostem duchowym wiernych, a także pogłębieniem formacji kapłańskiej samych księży. Niech Pan Bóg błogosławi naszym neoprezbiterom.
Szczęść Boże
|
|
27 czerwca 2018 r. podziękowaliśmy ks. Łukaszowi Boćkowi za cztery lata posługi kapłańskiej. Msza Święta zgromadziła wdzięcznych parafian. Ks Łukasz modlił się za wszystkich zgromadzonych. Wspólnie dziękowaliśmy Bogu za Jego posługę - udzielane sakramenty, rozmowy, działalność na rzecz dzieci, młodzieży i rodzin, kierowanie na Boga, naukę rozważania Słowa oraz miłości Ojca - Tatusia. Dużo ciepłych słów skierowanych do ks. Łukasza świadczyły nie tylko o wdzięczności zgromadzonych, ale także o bogactwie jakim obdarował wszystkich. Młodzież wspominała spotkania młodych na polach lednickich, Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, mecze piłki siatkowej, wyjazdy do kina oraz trampoliny. Jeszcze raz pragniemy podziękować za każdy gest miłości, modlitwę i troskę o wzrost duchowy. Życzymy błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Nieustającej Pomocy oraz wzrastania w wierze i miłości do Boga i ludzi. Pozostanie Ksiądz w sercach wielu parafian, otoczony szczerą i czystą modlitwą. |
Niech życzenia przekazane przez rodziny Domowego Kościoła przypomną jeszcze raz wszystkim, jak wielkim błogosławieństwem jest dla nas ks. Łukasz. Jest nadal, gdyż owoce Jego czteroletniej posługi będziemy zbierać przez wiele lat.
Księże Łukaszu
Jakie to szczęście spotkać kogoś, kto już to wie, kto nasze zwątpienia zamienia w pewność.
Kto wyruszył z nami w podróż w poszukiwaniu ziemi obiecanej, rozbudzał w nas marzenia, ale jednocześnie wskazywał drogę.
Pasterza, który dbał o to, byśmy pili ze źródła wody żywej i grzali się w ogniu gorejącego krzewu.
Nauczyciela, który siał Słowo – mając nadzieję, że wzejdzie plonem stokrotnym.
Opiekuna, który zapobiegliwie dolewał oliwy do naszych lamp, aby jej nie zabrakło na powitanie tego najważniejszego Gościa.
Ojca, który z radością witał w swym progu marnotrawnego syna.
Kapłana, który łamiąc się z nami ofiarnie Chlebem karmił nas do syta.
Człowieka, który każdego dnia troszczył się o to, byśmy stali się solą ziemi.
Dziękując dziś Panu Bogu za twoją obecność wśród nas, za wszystko dobro, które się stało naszym udziałem , za czas, siły i talenty, którymi służysz ludziom, w końcu za budowanie domu na skale. Życzymy abyś dalej podążał tą drogą, którą sam Pan Bóg Ci wyznaczył
Szczęść Boże

Bp Henryk Tomasik posłał na placówki wyświęconych w tym roku księży. Już 1 lipca do naszej parafii przybędzie następca ks. Łukasza – ks. Filip Lorenc. Otoczmy nowego wikariusza modlitewną opieką, by wypełniła się w nim wola Boża.
Zapraszamy także na Mszę Świętą dziękczynną w intencji ks. Łukasza (środa – 27 lipca 2018 r – godz. 18.00). Podziękujmy Bogu za cztery lata Jego owocnej pracy i prośmy o błogosławieństwo Boga Ojca oraz opiekę Matki Kapłanów w każdej parafii, do której zostanie posłany.