
13 października 2021 roku odbyły się uroczystości związane z trzema ważnym wydarzeniami: 110. rocznicą powstania oświaty w Garbatce – Letnisko, otwarciem gminnej hali sportowej oraz poświęceniem i przekazaniem sztandaru Publicznej Szkole Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Garbatce-Letnisko.
Uroczystości rozpoczęła Msza Święta, której przewodniczył ksiądz biskup Piotr Turzyński. Podczas Mszy Świętej Ksiądz Biskup dokonał poświęcenia sztandaru.

W śpiewie liturgicznym wzięły udział dzieci należące do scholii poprowadzonej przez s. Jadwigę oraz Dominikę Rodakowską.
W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, nauczyciele, uczniowie, rodzice, emerytowani pracownicy oświaty oraz zaproszeni goście.
Szczególną uwagę przykuwał barwny orszak Królowej Jadwigi, który jest jednym z jadwiżańskich tradycji szkoły.

Homilia wygłoszona przez Księdza Biskupa nawiązywała do życia świętej Królowej Jadwigi, Jej piękna wewnętrznego i wkładu w rozwój szkolnictwa. Dla młodych ludzi poszukujących autorytetów niewątpliwie św. Królowa Jadwiga jest jednym z nich.

Koleje etapy uroczystości odbyły się w hali, gdzie Ksiądz Biskup poświęci Krzyż oraz nowy obiekt sportowy. W ceremonii poświęcenia uczestniczył również ks. kan. Augustyn Rymarczyk.

Przecięcie wstęgi, symboliczne wbicie gwoździ, przekazanie sztandaru, ślubowanie to niewątpliwie jedne z najważniejszych chwil uroczystości.

Na uznanie zasługuje również część artystyczna: przedstawienie koronacji Królowej, rysu historycznego szkoły, rozpoczynający spotkanie polonez wykonany przez najmłodszych, występ szkolnego chóru, a także pokazy umiejętności sportowych uczniów.



Zainteresowaniem cieszyły się również wystawy przygotowane przez nauczycieli.

W dniach 29-30 sierpnia 2021 roku naszą parafię nawiedził niezwykły obraz Matki Bożej Świętorodzinnej ze Studzianny oraz relikwie. Wprowadzeniem obrazu rozpoczęto 24. godzinne Jerycho Rodzin. Celem Jerycha było odnowienie wiary i zawierzenie Bogu życia naszych rodzin.


Msza Święta o świętość małżeństw i rodzin zgromadziła wiernych, którzy przez wstawiennictwo Świętej Rodziny pragnęli wypraszać potrzebne łaski dla siebie i swoich bliskich. Adorację Najświętszego Sakramentu oraz modlitwę różańcową poprowadziły wspólnoty parafialne: Domowy Kościół, Koła Żywego Różańca, schola młodzieżowa, lektorzy, Ruch Rodzin Nazaretańskich, Rycerstwo Niepokalanej oraz mieszkańcy z poszczególnych ulic.
Niewątpliwym darem Jerycha była nieustanna Adoracja Najświętszego Sakramentu. Nawet przez chwilę Pan Jezus nie pozostał samotny. Jerycho uczyło również modlitwy za siebie nawzajem: rodziców za dzieci, dzieci za rodziców, teściów, teściowe, synowe i zięciów…
Adoracja dziękczynno – błagalna o poszanowanie życia poczętego od poczęcia do naturalnej śmierci wynagradzająca za grzechy przeciwko życiu, była pięknym wprowadzeniem do Eucharystii w intencji dzieci.

Jerycho zakończyła Msza Święta zawierzająca rodziny Świętej Rodzinie oraz pożegnanie obrazu. Widok zebranych wiernych żegnających obraz mówił więcej niż tysiące słów. Pozostała świadomość, że przekazanie obrazu nie kończy Jerycha, lecz rozpoczyna zupełnie nowy etap w życiu wielu rodzin.

.jpg)
.jpg)
Nie ulega wątpliwości, że był to czas łaski dla całej naszej parafii. Co zrobimy z tym obdarowaniem zależy w dużym stopniu od nas samych. Czy będziemy pomnażać otrzymane talenty, pielęgnować nie tylko wspomnienia, lecz wprowadzać w codzienność rodzin przedstawiane podczas Jerycha wzorce Świętych, kontynuować wspólną modlitwę, rozpalać pragnienie Adoracji Najświętszego Sakramentu czy częstszego uczestnictwa w Mszy świętej zależy od nas, naszej otwartości na działanie Boga.
Pozwólmy Bogu odnowić duchowo nasze serca, rodziny, dzieci, młodzież, kapłanów, siostry zakonne. A przede wszystkim pozwólmy Bogu odnowić relację z Nim samym, by była najpiękniejszym owocem Jerycha Rodzin.
„Kiedy adorujemy, zdajemy sobie sprawę, że wiara nie sprowadza się do zestawu pięknych doktryn, lecz jest relacją z żywą Osobą, którą się kocha. Stając twarzą w twarz z Jezusem, poznajemy Jego oblicze. Adorując, odkrywamy, że życie chrześcijańskie to dzieje miłości z Bogiem, w których nie wystarczą dobre idee, ale trzeba postawić Go na pierwszym miejscu, tak jak czyni ktoś zakochany z osobą, którą miłuje. Takim właśnie musi być Kościół, oddający cześć, zakochany w Jezusie, swoim Oblubieńcu”.

Potrzeba dziś intensywnej modlitwy w intencji małżeństw i rodzin – nie może nas zabraknąć na Jerychu Rodzin! Święta Rodzino z Nazaretu broń nasze rodziny, którym zagraża tak wiele niebezpieczeństw i prowadź je drogą ewangelicznych błogosławieństw.
Program Jerycha Rodzin w parafii Nawiedzenia NMP w Garbatce-Letnisku; 29-30 sierpnia 2021 r. (niedziela – poniedziałek).
17:45 – wprowadzenie Obrazu Matki Bożej Świętorodzinnej ze Studzianny i relikwii;
18:00 – Msza św. o świętość małżeństw i rodzin parafii;
19:00 – Adoracja o świętość, nierozerwalność, sakramentalność małżeństwa; - Domowy Kościół.
20:00 –Różaniec ze świętą Joanną Berettą Molla - Część I – KŻR; - parafianie z Molend.
21:00 – Apel Jasnogórski; z rozważaniem o świętości małżeństwa;
22:00 – Adoracja młodzieży i narzeczonych;- schola.
23:00 – Adoracja o poszanowanie życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci z
wynagrodzeniem za grzechy przeciwko życiu; - Lektorzy, Rycerstwo Niepokalanej.
24:00 – Msza św. z modlitwą rodziców za dzieci;
01:00 – 02:00 – Adoracja;- parafianie z ulic: Garbatka Długa, Herberta, Wodna, Piłsudskiego, Cisowa, Modrzejowa.
02:00 – 03:00 – Adoracja;- parafianie z : Ponikwy z ul. Pionkowską, Północna, Graniczna.
03:00 – 04:00 – Adoracja; - parafianie z ulic: Zwoleńska, Kozienicka, Wąska, Młynarska, Polna.
04:00 – 05:00 – Adoracja; ;- parafianie z ulic: Kolejowa, Partyzantów,
Jaworskiego, Fabryczna od przejazdu, Zdrowotna, Krótka, Leśna, Chłodna, Dąbrowskiego, Dębowa.
05:00 – 06:00 – Adoracja; - parafianie z ulic: Spacerowa, Bielawskiego, Nałkowskiej, Słowackiego, Sztobryn, Krasickiego, Grabowa, Plażowa.
06:00 – Modlitwy poranne- Godzinki; - Siostry Służki NMP.
07:00 – Msza św.
08:00 – Adoracja; - parafianie z ulic: H. Lewandowicz, Kilińskiego, Reja, Staszica, Skrzyńskich, 15 stycznia.
09:00 – 10.00 – Adoracja z osobami starszymi (modlitwa za dzieci, wnuki, podziękowanie za małżeństwo) – Ruch Rodzin Nazaretańskich.
10.00 – 11.00 – Adoracja; - parafianie z ulic: Mickiewicza, Niecała, Miła, Wspólna, Poprzeczna, Żywiczna, Zielona, Sienkiewicza, Kuropieski, Paderewskiego.
11:00 – Różaniec ze świętą Joanną Berettą Molla- Część II;- KŻR; - parafianie z ulic: Kochanowskiego od ul. Kozienickiej do kościoła i ul. Herberta, wraz z Czarnoleską, Podlas, Korczaka, Spółdzielcza, wraz z blokiem 4 i 4a.
12:00 – Anioł Pański i adoracja za teściów, teściowe, synowe i zięciów; – Różaniec ze świętą Joanną Berettą Molla- Część III; - KŻR;- parafianie z ulic: Kochanowskiego od kościoła do ul. Słonecznej, wraz z ul. Fabryczną do Przejazdu, Żwirki i Wigury, Kochanowskiego od ul. Herberta do ul. Molendy Graba wraz z ul. Gołębią, Przemysłowa;
13:00 – Różaniec ze świętą Joanną Berettą Molla- Część IV; - KŻR;- parafianie z ulic: Kochanowskiego od Bąkowca do ul. Słonecznej i Molendy Graba wraz z ul. 3 Maja, Moniuszki, Wiejska, Dolna, Parkowa, Cicha, Spokojna, Ogrodowa;
14:00 – Adoracja żon i matek; - kobiety naszej parafii.
14:30 –Adoracja dzieci za rodziców; - ministranci, schola młodsza, oaza.
15:00 – Koronka do miłosierdzia Bożego. Adoracja mężczyzn, mężów i ojców;- szafarze nadzwyczajni i mężczyźni z parafii.
16:00 – Msza św. – z zawierzeniem rodzin Świętej Rodzinie.
17:30 – pożegnanie Obrazu Matki Bożej Świętorodzinnej;
W CELU ZAPEWNIENIA CAŁODOBOWEJ ADORACJI PROSIMY O WPISANIE SIĘ NA LISTY ZNAJDUJĄCE SIĘ W ZAKRYSTII (JEŚLI TO MOŻLIWE – ZGODNIE Z HARMONOGRAMEM ADORACJI). OSOBY, KTÓRE NIE ZAPISZĄ SIĘ TAKŻE ZAPRASZAMY NA ADORACJĘ.

Zakończenie roku szkolnego i katechetycznego jest momentem pewnych podsumowań, refleksji i wspomnień. Właśnie dziś 25. czerwca 2021 r. w naszym kościele parafialnym podczas Mszy świętej sprawowanej przez księdza proboszcza Augustyna Rymarczyka, mogliśmy oddać Bogu radości i trudy minionych kilku miesięcy nauki. Ksiądz proboszcz w homilii wspomniał o trzech słowach, które możemy powiedzieć Bogu: proszę, dziękuję i przepraszam. Za wszystkie dary otrzymane od Boga w minionym roku szkolnym i katechetycznym: dziękujemy Ci Boże. Za niewykorzystane dary i łaski: przepraszamy Cię Boże. O błogosławieństwo na czas letni i wakacyjny: prosimy Cię Boże.

Ksiądz proboszcz apelował, by ten letni czas spędzić z Bogiem, nie zapominając o niedzielnej Eucharystii, która jest największym darem, a mijając kościoły wejść choć na chwilę, by spotkać się z Panem Jezusem – Najlepszym Przyjacielem.

Umocnieni Bogiem przyjętym do serc i specjalnym błogosławieństwem bezpiecznie i radośnie przeżyjmy wakacyjne chwile.

„Wesel się duszo moja i dziękuj Bogu za dar Eucharystii. Wesel się, duszo moja, i dziękuj Bogu za dar tak wspaniały” – 45 lat temu te słowa wybrane jako prymicyjne motto wyznaczyły sens kapłańskiej drogi. Duch Święty sprawił, że właśnie w Roku Eucharystii obchodzimy wraz z Księdzem Proboszczem tak piękny jubileusz wierności powołaniu.
Ten rok jest również pewnym podsumowaniem całej kapłańskiej drogi Naszego Jubilata. Rok Eucharystii – życie Eucharystią i w Eucharystii. Bo taki jest los kapłana – każdego dnia być spożywanym, na wzór tego, który pozwala się spożywać.
Dziękujemy za codzienny przykład wiary w Boga ukrytego w Najświętszym Sakramencie. Za słowa rozpalające w nas miłość do tej Największej Tajemnicy Świata. Za sakramenty umożliwiające nam czerpanie ze Źródła Życia, dzięki któremu łaknąć i pragnąć nie będziemy.
W szczególny sposób pragniemy podziękować za ten dar kapłaństwa Maryi, którą Bóg uczynił Matką Kapłanów. Ona w każdej chwili życia Księdza Proboszcza zanosi Jezusowi owoce duszpasterskiej pracy. Była i jest cichym i pokornym świadkiem kapłańskich westchnień, radości i trudów pielgrzymowania. Szeptała na ucho słowa otuchy, zbierała uśmiechy, a może skrzętnie skrywane łzy. Przyprowadzała do kratek konfesjonału córki i synów, abyś mocą Chrystusowego Kapłaństwa uzdrawiał i leczył. Jej piękno odbija się w tej szczególnej wrażliwości Księdza Proboszcza na przyrodę i modlitwę różańcową.
Nie jesteśmy w stanie zliczyć tych wszystkich cudów – cichych, ukrytych dla naszych oczu, ale wielkich w oczach Pana. Jesteśmy zbyt słabi, zbyt mali, by odwdzięczyć się Bogu za Naszego Pasterza. Dlatego przyjmij proszę naszą modlitwę, a w szczególności Eucharystię – którą ukochałeś – jako dar wdzięczności Parafian za wszelkie okazane dobro.
Dziś pragniemy zamknąć całe Księdza kapłańskie życie między pocałunkami ołtarza, które przez 45 lat posługi codziennie składałeś.
Dziś wraz z Matką Kościoła i Matką Kapłanów pragniemy pochylić się nad Świętą Głową Kapłana i ucałować ją, odwzajemniając się choć trochę za Miłość składaną za nas na ołtarzu.
Dziś również stajemy w pokorze dziękując Bogu Ojcu za tajemnicę kapłańskiego życia, której nigdy w pełni nie zgłębimy.
Drogi Jubilacie – za Twą gorliwość duszpasterską Bogu niech będą dzięki,
a na dalsze dni Twej pasterskiej posługi - „Szczęść Boże”!

25 maja ks. Roman obchodził 2. rocznicę święceń kapłańskich. Zgromadzeni na Eucharystii wierni, wdzięczni za dar kapłaństwa i posługę Ks. Romana otoczyli Go modlitwą. Życzenia płynące z dziecięcych serc, brawa wyrażające wdzięczność za przygotowanie do przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej, kwiaty i podziękowania od grup młodzieżowych oraz Domowego Kościoła były wyrazem głębokiego szacunku i świadomości ubogacenia parafii darem, jakim jest Kapłan. Ks. Roman prosił wszystkich zebranych o modlitwę, by mógł wzrastać w świętości, podołać trudom i przeciwnościom, a przede wszystkim pozostać wiernym wyborowi. Serdecznie dziękujemy ks. Romanowi za każdy uśmiech, życzliwe i ciepłe słowa, a przede wszystkim sakramenty, które są źródłem życia. Życzymy, by każdego dnia Maryja otaczała Księdza swoim macierzyńskim płaszczem i prowadziła za rękę po ścieżkach kapłańskiego życia.