
2 lutego w święto Ofiarowania Pańskiego przypadał XXV dzień Życia Konsekrowanego w Kościele. Mając na uwadze sytuację związaną z pandemią w porozumieniu z Konferencjami Wyższych Przełożonych Zakonów męskich i żeńskich zaproponowano przeżywanie go we wspólnotach zakonnych i parafiach.

W tym dniu podczas Eucharystii siostry posługujące w naszej parafii: s. Elżbieta, s. Lucyna, s. Zofia i s. Jadwiga – należące do zgromadzenia Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej – odnowiły śluby i zobowiązania rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.

Podczas Eucharystii parafianie otoczyli Siostry modlitwą oraz w życzeniach i drobnych upominkach wyrazili swoją wdzięczność.

Kościół łączy Święto Ofiarowania Pańskiego z Dniem Życia Konsekrowanego i zaznacza, że konsekracja zakonna, to bardziej radykalna realizacja zobowiązań płynących z chrztu świętego. Radykalizm życia konsekrowanego polega na tym, że cały człowiek oddaje się do dyspozycji Temu, który ukochał go aż do końca.
Dziś my - parafianie - świadomi szczególnej miłości Oblubienic do Oblubieńca, prosimy nasze Siostry o otoczenie nas opieką modlitewną i zapewniamy o naszej wdzięczności Bogu za waszą posługę.
21 stycznia 2021 roku mieszkanka naszej parafii – Pani Kazimiera Trzeciak – obchodziła 100. rocznicę urodzin. 24 stycznia odprawiona została Msza święta, którą sprawował ks. Kan. Augustyn Rymarczyk. W uroczystościach kościelnych, w których wzięła udział Jubilatka, uczestniczyli: rodzina, sąsiedzi oraz przedstawiciele władz samorządowych – Wójt Gminy Garbatka – Letnisko Pani Teresa Fryszkiewicz oraz Przewodniczący Rady Gminy Pan Włodzimierz Mazur.
To, co szczególnie przyciągało wzrok to twarz Pani Kazimiery – pełna pokoju i pogody ducha. Twarz, która w sposób szczególny odzwierciedla ufność Jubilatki w Bożą opiekę. Ks. Proboszcz wspomniał o trudach życia – czasach II wojny światowej, okresie powojennym. „Miarą naszych lat jest lat siedemdziesiąt lub, gdy jesteśmy mocni, osiemdziesiąt; (Ps 90,10) jakich więc mocy użył Pan Bóg, że Pani Kazimiera dożyła 100 lat ?”. Pani Kazimiera całe życie czerpała siłę z Eucharystii, a osiągnąwszy już 100 lat martwiła się, czy będzie mogła przeżyć swoje święto w parafialnym kościele. Czcigodna Jubilatka dała piękne świadectwo wiary, której nie złamały trudy wojny, czasów powojennych, a nawet obecnie trwająca pandemia. Ks. proboszcz podkreślał Jej obecność i uczestnictwo w Mszach świętych, zaangażowanie w życie kościoła i udzielanie się w chórze kościelnym.
Tuż po Mszy świętej przyszedł czas na życzenia. Wójt Gminy Garbatka-Letnisko – Pani Teresa Fryszkiewicz wręczyła Jubilatce piękny bukiet kwiatów oraz prezent. Pani Kazimierze życzono 200 lat życia w zdrowiu i pomyślności. Życzenia złożyli również – w imieniu swoim i Rady Gminy – Pan Włodzimierz Mazur oraz ks. Kan. Augustyn Rymarczyk.

8. września uroczystą Mszą świętą sprawowaną w intencji wspólnot parafialnych rozpoczęliśmy nowy rok formacyjny.

Tradycyjnie przy ognisku, zapachu kiełbasek i chleba z masłem czosnkowym integrowali się członkowie różnych wspólnot. Zabawy, rozmowy i żarty, a przede wszystkim z sercem przygotowane przez ks. Romana kiełbaski połączyły zebranych. Wiek, wygląd, przynależność do wspólnoty nie dzieliły, lecz wszyscy „staliśmy się jedno”.


Pan Jezus sprawił, że zdążyliśmy przed załamaniem pogody (a może na prośbę Mamy Maryi? Czyż Syn może odmówić Mamie w dniu Jej urodzin?)

Niech nasz rozwój duchowy w rozpoczynającym się roku formacyjnym będzie prezentem dla Maryi, która nieustannie wstawia się za nami do Syna. Amen
Za nami IX edycja Warsztatów Muzyki Liturgicznej poprowadzonych przez cenionych dyrygentów i kompozytorów: panią Agnieszkę Kowalik i pana Piotra Pałkę. Warsztaty uroczyście rozpoczęli Wójt Gminy Garbatka-Letnisko pani Teresa Fryszkiewicz oraz Przewodniczący Rady Gminy pan Włodzimierz Mazur.

W dniach 2-4 września 2022 roku kilkudziesięcioosobowa grupa wokalistów oraz instrumentalistów intensywnie pracowała nad przygotowanym repertuarem. „Łaska Pana”, „Bądźże pozdrowiona” czy „Święte imię Jezus” to utwory powszechnie znane, których piękno można było odkryć na nowo. Najważniejszym utworem była pieśń „Modlitwa o pokój” skomponowana przez naszego gościa w lutym bieżącego roku. Jest ona odpowiedzią na trwający na Ukrainie konflikt wojenny.

W niedzielę 4 września podczas Mszy dożynkowej w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, mieszkańcy Garbatki wysłuchali przygotowanych utworów. Piękno muzyki liturgicznej oddało charakter przeżywanej Eucharystii. Koncert, który odbył się po Mszy świętej doceniony został brawami zebranych w kościele wiernych oraz słowami wdzięczności ks. proboszcza Augustyna Rymarczyka.

Podczas Mszy dożynkowej Wójt Gminy Garbatka - Letnisko pani Teresa Fryszkiewicz oraz radni gminy Garbatka-Letnisko przekazali na ręce Księdza Proboszcza pięknie haftowany, Maryjny ornat - wotum wdzięczności za plony.


Podczas uroczystości nie zabrakło tradycyjnego dzielenia się chlebem.

A za rok? X Warsztaty Muzyki Liturgicznej, na które Wójt Gminy pani Teresa Fryszkiewicz oraz ks. kanonik Augustyn Rymarczyk już zaprosili wszystkich występujących oraz oczywiście prowadzących – pana Piotra Pałkę i panią Agnieszkę Kowalik.
1 września 2022 roku uroczystą Mszą świętą rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny i katechetyczny. W Eucharystii wzięli udział nauczyciele, uczniowie oraz rodzice dwóch Garbackich szkół: Publicznej Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi oraz Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych im. Jana Kochanowskiego. Ks. proboszcz poświęcił uczniom przybory szkolne, a podczas homilii porównał naukę do ewangelicznego połowu ryb. W liturgię włączyły się dzieci poprzez śpiew poprowadzony przez Angelikę Jezuitę oraz modlitwę wiernych.
28 sierpnia 2022 roku, we wspomnienie św. Augustyna, modliliśmy się w intencji Księdza Proboszcza Augustyna, który w tym dniu obchodził imieniny i urodziny. Wspólnoty parafialne, młodzież oraz dzieci wzięli czynny udział w liturgii angażując się w liturgię słowa oraz śpiew. Z ust parafian popłynęły pełne życzliwości życzenia. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji, a Księdzu Proboszczowi jeszcze raz życzymy, by Maryja ochraniała Go swym płaszczem miłości.

9 sierpnia 2022 roku przeżywaliśmy imieniny ks. Romana. Podczas uroczystej Mszy świętej dziękowaliśmy Bogu za Jego posługę w naszej parafii. Wdzięczni parafianie złożyli także życzenia i ofiarowali upominki. Dzieci, młodzież oraz przedstawiciele wspólnot życzyli opieki Maryi, dziękowali za udzielane sakramenty i pracę katechetyczną w szkole. Ks. proboszcz przedstawił sylwetkę patrona ks. Romana – św. Romana, żołnierza i męczennika. Sam Solenizant przedstawił siebie jako „słabe naczynie, którym posługuje się Bóg”, a Bóg odpowiada każdego dnia prymicyjnym mottem „Wystarczy ci mojej łaski. Moc, bowiem w słabości się doskonali” (2 Kor 12, 9)
I dzień pielgrzymki:
Zbiórka – parking przy kościele godz. 5.45
II dzień pielgrzymki:
Powrót – ok. 20.00 (parking przy kościele)