

Uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej stanowi początek Świętego Triduum Paschalnego. Jest ona sprawowana na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas której Chrystus ofiarował Bogu Ojcu pod postaciami chleba i wina Swoje Ciało i Swoją Krew, a następnie dał Apostołom do spożycia oraz nakazał im, by czynili to na Jego pamiątkę. Podczas tego wydarzenia, Jezus Chrystus ustanowił dwa sakramenty święte: Kapłaństwo i Eucharystię.



Jest to dzień szczególnej modlitwy za kapłanów. Młodzieżowe grupy parafialne oraz przedstawiciele parafian złożyli Kapłanom życzenia oraz wyrazy wdzięczności za posługę: katechizację, udzielane sakramenty, opiekę duszpasterską.

W tym dniu ministranci składają uroczyste przyrzeczenie, że „będą służyć Bogu z radością” i przyjmują poświęcone szaty liturgiczne.


Ostatnim elementem liturgii było uroczyste przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji, zwanej ciemnicą. Tabernakulum pozostało puste, Wieczna lampka zgaszona, a ołtarz obnażony ze świec, mszału i obrusu.






25 marca, Kościół w Polsce obchodzi Dzień Świętości Życia, ustanowiony w 1998 r. w odpowiedzi na apel św. Jana Pawła II zawarty w encyklice „Evangelium Vitae” ogłoszonej 25 marca 1995 roku. Papież napisał w niej m.in., że „człowiek i jego życie jawią się nam jako jeden z najwspanialszych cudów stworzenia…” (Evangelium Vitae, 84).



W tym dniu wiele osób włącza się w dzieło Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego Zagrożonego Zagładą. To modlitwa wstawiennicza w intencji życia, które poczęło się w łonie matki, a jednak nie zostało przez nią przyjęte. Modlitwa ta ma na celu ocalenie życia, zagrożonego aborcją. Polega ono na codziennej modlitwie przez 9 miesięcy w intencji dziecka, nieznanego modlącemu się, ale zagrożonego zabiciem w łonie matki oraz w intencji jego rodziców.


Także w naszej parafii w sposób uroczysty grupa parafian przyjęła zobowiązanie modlitwy za nienarodzone dziecko i złożyła przysięgę.
24.03.2024 przeżywaliśmy szóstą niedzielę Wielkiego Postu nazywaną Niedzielą Palmową, czyli Męki Pańskiej. Niedziela ta rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia. To właśnie dziś miał miejsce obrzęd poświęcenia palm i uroczysta procesja do kościoła.


Wysłuchaliśmy również opisu Męki Pańskiej.


W Niedzielę Palmową zakończyły się również rekolekcje wielkopostne, za które serdeczne podziękowania należą się ks. Patrykowi Jaszkowskiemu. Ks. Patryk podkreślił, że te rekolekcje nie kończą się w niedzielę, lecz będą pracować i przynosić owoce.

Wieczorem na ulicach Garbatki odprawione zostało Nabożeństwo Drogi Krzyżowej, zakończone Apelem Jasnogórskim.





Ks. Kan. Augustyn Rymarczyk skierował serdeczne podziękowania w kierunku wszystkich, którzy uczestniczyli w Drodze Krzyżowej. Szczególne podziękowania popłynęły w kierunku Strażaków, którzy zadbali o bezpieczeństwo zgromadzonych wiernych.

W dniach 20 – 24.03.2024 roku przeżywaliśmy Rekolekcje Wielkopostne. Spotkania prowadził ks. Patryk Jaszkowski – misjonarz. Głównym motywem spotkań rekolekcyjnych było ojcostwo – poznanie Boga Prawdziwego - Dobrego i Miłosiernego Taty. Ksiądz Rekolekcjonista przedstawił Boga Ojca jako tego, który Jest w domu, czeka, wspiera, opatruje rany, kocha miłością bezinteresowną i nadaje prawdziwe imię.





Głębokie i poruszające rozważania Drogi Krzyżowej przygotowane zostały ma podstawie rozważań ks. Piotra Pawlukiewicza. To Droga Krzyżowa, która trwa całe nasze życie, która jest codziennym, miłosnym podejmowaniem obowiązków, przyjmowaniem zdarzeń, trudnych spotkań czy chorób.

Sobota była dniem szczególnego spotkania z Bogiem w sakramencie pokuty i pojednania. Ks. Patryk zachęcał do głębokiego przygotowania się do oczyszczenia. Podkreślał, że kapłan jest tylko narzędziem w rękach Boga, a sakrament dokonuje się w obecności i spotkaniu z Miłosiernym Ojcem.


Przed nami ostatni dzień rekolekcji, a jednocześnie Niedziela Męki Pańskiej. Umocnieni rekolekcjami i adoracją Najświętszego Sakramentu pozwólmy Duchowi Świętemu wprowadzić nas w tajemnicę uroczystego wjazdu do Jerozolimy, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Do rozgrywek zgłoszono 100 drużyn ministrantów z poszczególnych parafii diecezji, co daje liczbę 1000 zawodników. Eliminacje do XXII Mistrzostw Ministrantów Diecezji Radomskiej w Halowej Piłce Nożnej odbyły się 2 marca w czterech rejonach. W Radomiu ministranci i lektorzy rywalizowali w halach sportowych Wyższego Seminarium Duchownego i Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6. Swoje mecze rozgrywali też w Publicznej Szkole Podstawowej w Sławnie koło Opoczna oraz w hali I Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach.

W tym roku również ministranci i lektorzy młodsi z naszej parafii wzięli udział w eliminacjach. Łącznie zagraliśmy osiem meczy – dwa ministranci i cztery lektorzy młodsi. Zmagania były na wysokim poziomie, towarzyszyła dobra atmosfera choć nie brakowało emocji i przeżyć. Chłopcy mogli zobaczyć i doświadczyć, że ministranci nie tylko służą przy ołtarzu, ale również mogą osiągać sukcesy sportowe.



Życzymy naszym ministrantom rozwijania pasji sportowych, a w następnym turnieju jeszcze większych sukcesów.