
Ksiądz Maciej Będziński, kapłan diecezji radomskiej, został mianowany sekretarzem krajowym Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła. Zastąpił na tym stanowisku ks. Bogdana Michalskiego, kapłana archidiecezji wrocławskiej, któremu wyrażamy wdzięczność za pięć lat ofiarnej pracy w Papieskich Dziełach Misyjnych.
Ksiądz Maciej Będziński jest kapłanem diecezji radomskiej. Urodził się 29 stycznia 1981 r. Święcenia kapłańskie otrzymał 27 maja 2006 r. w Radomiu z rąk abp. Zygmunta Zimowskiego. Pracował jako wikariusz i prefekt w szkole w parafiach Dąbrowa nad Czarną oraz Garbatka-Letnisko. Otrzymał tytuł magistra ze specjalności katechetycznej: Samobójstwa wśród dzieci i młodzieży jako wyzwanie dla katechezy. W roku 2012 uzyskał tytuł licencjata rzymskiego. Ukończył studia doktoranckie na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Nowy Sekretarz Krajowy PDRW i PDPA związał się z PDM już w czasach seminaryjnych. Jest członkiem Papieskiej Unii Misyjnej. Przez dziesięć lat prowadził Misyjne wakacje z Panem Bogiem diecezji radomskiej. (artykuł zaczerpnięty ze strony www.missio.org.pl)
Z prawdziwą przyjemnością można było patrzeć na szczególnie rozpromienioną twarz ks. Kamila podczas Mszy świętej, która była sprawowana w Jego intencji w niedzielę - 13 lipca o godz. 9.00.Do tej radości przyczyniły się dzieci, które poetycko wyraziły to, co w ich sercach jest stale obecne. Śpiew naszego parafialnego chóru oraz żywiołowe wykonania młodzieży tworzącej scholę, która mimo wakacji postanowiła okazać wdzięczność Solenizantowi, były dopełnieniem zarówno piękna liturgii, jak i radości ks. Kamila. Wdzięczność wobec jego posługi okazali również ministranci i klerycy naszej wspólnoty. "Dziękuję Bogu za Chrzest Święty (...) dziękuję, że mogę powiedzieć o Was, że jesteście moimi parafianami. Ksiądz powinien mieć swoją parafię, a ja mam Was!" - wyrazy wdzięczności Księdza Solenizanta miały również "słodki" wymiar - każdy mógł poczęstować się imieninowymi cukierkami
:-).
Niech Twój patron, święty Kamil de Lellis wyprosi dla Ciebie świętość! Życzymy radości w posługiwaniu nam w parafii.
W dniach 3 - 13 lipca odbyły się plenerowe warsztaty ikonopisania: Oblicza Chrystusa "Mandylion". Zajęcia zgłębiania techniki malowania połączonej z modlitwą miały miejsce w ośrodku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Garbatce-Letnisko przy ul. H. Lewandowicz 4, gdzie w przeddzień zakończenia mogliśmy podziwiać powstałe dzieła. Mimo, że uczestnicy w znacznej mierze dopiero rozpoczynali swoją przygodę pisania ikon, końcowy efekt ich pracy był dla wszystkich wysoce zaskakujący. Zapewne dlatego, że ikona to nie tylko człowiek i jego talent malarski, ale to rodzaj modlitwy, w której zapraszamy Boga, by to On przejął inicjatywę w tworzeniu obrazu. "Jezus daje swoje oblicze świętej Weronice, która trzyma w ręku czyste płótno, człowiek tutaj otrzymuje w darze to, co Bóg sam daje" - mówił o. Jacek podczas wernisażu w sobotę. Ikona jest więc darem dla otwartych i oczekujących rąk spragnionego Oblicza Boga człowieka. W ubiegłą niedzielę wszystkie Ikony zostały pobłogosławione w naszym kościele podczas Mszy Świętej o godzinie 10.30 przez o. Jacka Wróbla SJ, który był organizatorem i głównym prowadzącym turnusu, łączącego ludzi dosłownie z całej Polski.
Zainteresowanych ikonografią odsyłamy na stronę internetową: http://www.drogaikony.org.pl
Dzień odpustu w parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (2 lipca 2014 r.) stał się jednocześnie dniem przywitania neoprezbitera - ks. Łukasza Boćka - który od lipca zaczął pełnić posługę wikariusza w Garbatce-Letnisko. Przed rozpoczęciem sumy ks. Łukasz został bardzo serdecznie powitany przez przedstawicieli dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Szczególnie wybrzmiały słowa wyrażone przez młodzież, która jasno określiła swoje potrzeby i zadanie stojące przed nowym wikariuszem, w słowach: „Potrzebujemy pasterza!”. Ks. prymicjant na zakończenie pobłogosławił osobiście wszystkich uczestniczących we Mszy Świętej oraz rozdał obrazki, na których zapisane zostało motto jego kapłańskiej posługi zaczerpnięte z listu Pawła Apostoła do mieszkańców Rzymu: „Nikt zaś z nas nie żyje dla siebie i nikt nie umiera dla siebie: Jeżeli bowiem żyjemy, żyjemy dla Pana; jeżeli zaś umieramy, umieramy dla Pana. I w życiu więc i w śmierci należymy do Pana”.
Dnia 2 lipca 2014 r. mieszkańcy Garbatki-Letnisko zgromadzili się licznie na placu przed Urzędem Gminy, aby być uczestnikami odsłonięcia tablicy upamiętniającej ogłoszenie papieża Polaka Jana Pawła II - świętym. Miejscu na którym została zamontowana, została nadana nazwa: „Skwer św. Jana Pawła II”. Po przemówieniu przedstawicieli Urzędu Gminy, głos zabrał proboszcz ks. kan. Augustyn Rymarczyk, który dokonał poświęcenia pamiątkowej tablicy. Na zakończenie wszyscy zebrani zaśpiewali pieśń: „Barka”. Słowa wygrawerowane na pamiątkowej płycie odnoszą się do wypowiedzi papieża Jana Pawła II z Warszawy z roku 1979: "Jaką miarą mierzyć człowieka, czy mierzyć go miarą sił fizycznych, którymi dysponuje, czy mierzyć go miarą zmysłów, które umożliwiają mu kontakt z zewnętrznym światem, czy mierzyć go miarą inteligencji? Człowieka trzeba mierzyć miarą serca. Serce w języku biblijnym oznacza ludzkie, duchowe wnętrze. Oznacza w szczególności sumienie, człowieka więc trzeba mierzyć miarą sumienia, miarą ducha".
Czy śpiew i muzyka są „dodatkiem” do liturgii? Jak ma wyglądać śpiew na Eucharystii? Jak kształtował się śpiew liturgiczny przez wszystkie wieki istnienia Kościoła? To niektóre z pytań, które towarzyszyły blisko trzydziestu uczestnikom I Warsztatów Muzyki Liturgicznej w Garbatce-Letnisko, którzy w dniach 27-29 czerwca 2014 r. szkolili swój warsztat wokalny oraz instrumentalny pod okiem pana Pawła Bębenka – kompozytora i dyrygenta. Dla biorących udział w tym wydarzeniu był to czas solidnej pracy, radości, modlitwy oraz doświadczenia wspólnoty. Był to jednocześnie czas odkrywania tego, jak niezwykłym uczynił człowieka Pan Bóg i jak wspaniałymi darami go obdarował!
26 czerwca 2014 r. spotkaliśmy się na uroczystej Mszy Świętej, aby dziękować Bogu za dar kapłaństwa dla naszego wikariusza ks. Macieja Będzińskiego i Jego obecność wśród nas. Pięć lat posługi w Garbatce przyczyniło się do żywego zaangażowania w Liturgię i życie Kościoła wielu parafian.
Czcigodny Księże Macieju!
Dziękujemy Księdzu za 5 lat wspólnej modlitwy z nami i za nas, za ukazywanie i dawanie nam Chrystusa, za nieocenioną posługę spowiedzi świętej, za dłonie podniesione do błogosławieństwa, za czas, którego nam Ksiądz nie szczędził, za życzliwość, zawsze wielkie i otwarte serce. Dziękujemy za to, że uczył nas Ksiądz wiary i zaufania do Boga Ojca, wiary, która jest życiem i przejawia się w miłości do bliźnich.
Jak Ksiądz powiedział: "W życiu Chrześcijanina nie ma przypadków" – nieustannie dziękujemy Bogu za Księdza obecność wśród nas. Jesteśmy dumni mając Księdza w naszej Parafii, szczęśliwi z realizacji Księdza marzeń i smutni, że nie może Ksiądz być z nami, ale wiemy, że Jezus też chodził, nie zatrzymywał się w jednym miejscu. Przed Księdzem kolejne zadania wynikające z Kapłańskiego powołania.
Życzymy Księdzu wielu serdecznych i dobrych ludzi wokół siebie. Nie żegnamy się z Księdzem, liczymy na to, że będzie nas Ksiądz często odwiedzał, zapewniamy o pamięci w modlitwie.
Opieki Maryi, światła Ducha Świętego, miłości i bliskiej obecności Bożej
Życzą parafianie
22 maja podczas wieczornej Mszy Świętej dziękowaliśmy za posługę Siostrze Wiesławie. Dzień imienin Siostry Organistki był doskonałą okazją, aby podziękować i wyrazić zachwyt nad muzyką i śpiewem. Jako wspólnota parafialna dziękujemy, że prowadzi Siostra naszą modlitwę poprzez muzykę i śpiew. Życzymy wielu łask przez wstawiennictwo świętej Cecylii - patronki śpiewu i muzyki sakralnej.
18 maja odbył się koncert dedykowany pamięci św. Jana Pawła II. W pełnym refleksji programie wystąpili:
Barbara Żarnowiecka (śpiew) - sopranistka odnosząca sukcesy na scenach krajowych i zagranicznych.
Wiktor Brzuchacz (organy) - organista, improwizator, akompaniator, pedagog, organizator koncertów muzyki klasycznej.
Jerzy Łazewski (recytacja utworów św. Jana Pawła II) - aktor teatralny i filmowy, reżyser. Współpracował z teatrami: Polskim, Studio, Konsekwentnym i Adekwatnym.
Koncert był dziękczynieniem za kanonizację Jana Pawła II - Honorowego Obywatela Garbatki.