
„Trzeba więc, aby jeden z tych którzy towarzyszyli nam przez cały czas, kiedy Pan Jezus przebywał z nami, począwszy od chrztu Janowego aż do dnia, w którym został wzięty od nas do nieba, stał się razem z nami świadkiem Jego zmartwychwstania». Postawiono dwóch: Józefa, zwanego Barsabą, z przydomkiem Justus, i Macieja. I tak się pomodlili: «Ty, Panie, znasz serca wszystkich, wskaż z tych dwóch jednego, którego wybrałeś, by zajął miejsce w tym posługiwaniu i w apostolstwie, któremu sprzeniewierzył się Judasz, aby pójść swoją drogą». I dali im losy, a los padł na Macieja. I został dołączony do jedenastu apostołów.”
14 maja wspominaliśmy jednego z Apostołów, św. Macieja. To szczególne imię, pochodzące z języka hebrajskiego i oznaczające „Dar od Boga”, nosi nasz kapłan - ks. Maciej Będziński. Z tej okazji w kościele odprawiona została uroczysta Msza Święta, podczas której mogliśmy podziękować Bogu za dar kapłaństwa. Wiele ciepłych słów płynących prosto z serca skierowanych zostało do solenizanta. Szczególne wrażenie sprawiły życzenia składane przez najmłodszych parafian - naszych dzielnych przedszkolaków. Niech kwiaty wręczone przez dzieci - niezapominajki - staną się symbolem naszej pamięci i wdzięczności za posługę kapłańską.
Pamiętamy w modlitwie - Parafianie
W sobotę 10 maja przeżywaliśmy II Dzień Bierzmowanych w Sanktuarium w Wysokim Kole. Wspólnota 4 dekanatów liczyła ponad 500 osób. Plan spotkania pozwalał na zabawę , adorację, modlitwę i dziękczynienie na Mszy Świętej. Wszystko to w deszczowej aurze, która w konsekwencji dodała uroku temu spotkaniu. Odwiedziny ks. Biskupa Henryka wzmocniły nasze siły - z nową mocą wyznaliśmy wiarę w Jezusa Syna Bożego. Życzymy, by to wyznanie stało się mottem na czas bycia dorosłym katolikiem.
W tym roku w naszej parafii sakrament bierzmowania przyjęło 47 osób.Każda z nich oczekiwała z utęsknieniem, aby stać się prawdziwie dorosłym i odpowiedzialnym świadkiem Chrystusa. Sakramentu udzielił ks. bp. Henryk Tomasik. Wyrażamy wdzięczność za dary Ducha Świętego Panu Bogu, Pasterzowi diecezji, rodzinom, kapłanom oraz wychowawcom.
Niektórzy stwierdzili, że kanonizacja Jana Pawła II to zamknięcie pewnego etapu dla Kościoła, dla Polski, dla świata. Według mnie to początek, ogromna zmiana dla nas, pokolenia wychowującego się w cieniu Ojca Świętego. Promieniowanie tego Ojcostwa uświadamia nam, że Kościół jest Święty, że żyje mocą Ducha Świętego. Nasze przygotowanie i przeżywanie kanonizacji nie może być zatem zamknięciem pewnego etapu. Staje się nowym Wieczernikiem z dnia Zesłania Ducha Świętego. To znaczy, że mamy iść i głosić Dobrą Nowiną, którą żył Jan Paweł II. Niech nasze apele wieczorne, modlitwy i słuchanie Jego nauki, będą początkiem do przemiany, do odnowy życia religijnego, osobistego i społecznego. On by tego chciał!
Okres Paschy to czas przejścia do życia! Wielkanoc dla nas ludzi wiary to pamiątka zwycięstwa Jezusa nad śmiercią. Teraz, kiedy poprzez czas Wielkiego Postu przygotowaliśmy serca na spotkanie z Chrystusem, chcemy uradować się wraz z całym Kościołem. Alleluja! Niech zabrzmią dzwony głoszące Zbawienie! Jako Kapłani pragniemy uczestniczyć w tej radości wraz z Wami. Wszystkim parafianom i miłym gościom najlepsze życzenia błogosławionych Świąt i radości ze spotkania Zmartwychwstałego Mistrza życzą Duszpasterze.
Niedziela Palmowa w naszej Parafii jak zawsze miała bardzo uroczysty charakter. W południe uczestniczyliśmy w procesji z palmami i wsłuchiwaliśmy się w piękny śpiew Pasji (w tym roku śpiewali Ks. Kamil Kowalski, Robert Grygiel, Jacek Błazik oraz Chór Parafialny), a wieczorem rozważaliśmy stacje Drogi Krzyżowej ulicami Garbatki, które czytali Lektorzy parafialni. Szczególnych wrażeń dostarczyła pierwsza stacja - scena przygotowana przez młodzież KSM-u.
W tym roku przygotowanie do Świąt Wielkanocnych przeprowadził ks. Bartłomiej Wink - student KUL. Czas tegorocznych rekolekcji obfitował w Słowo Boże, kierowane przez ks. Rekolekcjonistę. Z wielkim entuzjazmem i zarazem spokojem przekazywał nam prawdy Boże. A owoce tych duchowych ćwiczeń widoczne były w długich kolejkach do konfesjonału w dzień spowiedzi. Jako cała wspólnota dziękujemy za ten piękny czas rekolekcji i wspólnej drogi do Jezusa.
6 kwietnia 2014 r. odbyła się uroczysta Celebracja z okazji 70. rocznicy bitwy pod Molendami. Dla garbackiej społeczności jest to jedno z ważniejszych świąt patriotyczno-religijnych. W tym roku Mszy przewodniczył ks. Profesor Stanisław Kowalczyk. Udział wzięły także władze gminne i powiatowe oraz duża liczba pocztów sztandarowych. Kaznodzieja ks. Profesor wspomniał o znaczeniu słowa Ojczyzna i Bóg. Ukazał młodemu pokoleniu zagrożenia i szanse dla naszej Ojczyzny. Był to czas refleksji i wspomnień - zwłaszcza podczas składania wieńców pod pomnikiem w Molendach i w czasie akademii, na którą zaprosili nauczycieli i uczniowie ZSS w Garbatce.
13 marca obchodziliśmy dzień imienin siostry Bożeny Zakrystianki. Dziękujemy jej za posługę w naszej świątyni, za cichą, lecz bardzo potrzebną pracę. Jak podkreślił ks. Proboszcz, jej wyczucie piękna i dbałość o porządek, pomagają nam wszystkim w głębokim przeżyciu Eucharystii.