
W minioną Niedzielę Miłosierdzia w całym Kościele rozpoczęliśmy tydzień miłosierdzia. Nasza parafia w tym dniu posmakowała miłosiernej miłości Boga w sposób szczególny. Stało się to przez ręce neoprezbitera Ojca Jarosława Kęski CSSp, który w sobotę 11 kwietnia w Kościele Rektorskim w Zgromadzeniu Ducha Świętego w Bydgoszczy otrzymał święcenia kapłańskie z rąk JE ks. bpa Antoniego Pacyfika Dydycza OFMCap. Msza prymicyjna, którą sprawował o. Jarosław w Święto Miłosierdzia, poprzedzona była obrzędem błogosławieństwa przez rodziców na plebanii w gronie najbliższych, księży oraz braci i ojców ze zgromadzenia, a po Liturgii każdy z nas mógł otrzymać specjalne błogosławieństwo prymicyjne. "Duchacze" to zgromadzenie misyjne dlatego Republika Senegalu stanie się miejscem naszego parafianina.
Ojcze Jarosławie życzymy Ci nieustannego doświadczania bliskości Bożej. Jako parafia zapewniamy o modlitwie.
W imieniu o.Jarosława i całego Zgromadzenia zapraszamy również na stronę http://www.duchacze.pl/

Radość Ewangelii to radość ze Zmartwychwstania Chrystusa, która to właśnie w Nim osiąga pełnię!!!
Drodzy Parafianie!
Życzymy Wam, abyście się pozwalali zaskakiwać Bożej miłości, która jest wiecznie nowa i życiodajna. Niech prawda o zmartwychwstaniu nie pozwoli Wam na przeciętność i zrezygnowanie, ale pobudzi do większej ufności Temu, który pokonał śmierć, piekło i szatana! Moc radości i miłości przebaczającej, jako znak obecności Zmartwychwstałego Chrystusa, niech zapanuje w waszych rodzinach i w relacjach z ludźmi.
Wasi Pasterze
Miało padać...wielu pamięta, że tak bywało w poprzednich latach. Udało się jednak w tym roku wyruszyć nam w drogę...krzyżową. Tegoroczne rozważania, które pomagały nam w zbliżeniu się do tajemnicy cierpienia Jezusa, były autorstwa znanego szczególnie nam ks. Marka Dziewieckiego. Cieszymy się niezmiernie z waszego licznego uczestnictwa na tej formie nabożeństwa wielkopostnego. Z tego miejsca serdecznie dziękujemy młodzieży, nie tylko parafialnej(!), za przygotowanie scenki teatralnej do pierwszej stacji drogi krzyżowej. Dziękujemy za wspólne niesienie krzyża mężczyznom, kobietom, małżeństwom i młodzieży. Nasze spotkanie zakończyliśmy wspólnym odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego.
Dziękujemy za wspólną modlitwę i zapraszamy Was wszystkich za rok.
W niedzielę zakończyliśmy rekolekcje, tym samym rozpoczęliśmy Wielki Tydzień - czas największej celebracji wierzących w Chrystusa katolików. Szczególną uwagę w ten dzień przykuwa oczywiście Uroczysta suma z procesją z palmami, co jest upamiętnieniem wjazdu Pana Jezusa na osiołku do Jerozolimy. Śpiew opisu męki Jezusa wykonany został przez Chór parafialny oraz ks. Kamila, ks. Łukasz i pana Piotra Błazika. Na koniec Eucharystii ks. rekolekcjoniście Krzysztofowi Dukielskiemu podziękowania złożyli młodzież oraz dzieci.
„Wyklęci”, bo służby bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowane im służby w Polsce robiły wszystko, aby wymazać z pamięci historię o żołnierzach, którzy stanowili antykomunistyczne i niepodległościowe podziemie w powojennej Polsce. „Niezłomni”, bo wierni swoim ideałom („Bóg, Honor, Ojczyzna”) do końca, aż do poświęcenia swojego życia. Te dwa oblicza polskich żołnierzy zostały przedstawione podczas wieczoru noszącego tytuł: „Wygnani z pamięci Żołnierze Wyklęci”, który odbył się 1 marca 2015 r. w Gminnym Centrum Rekreacji, Sportu i Promocji w Garbatce-Letnisku. I na przekór tytułowi był to czas, w którym grupa młodzieży z parafii Garbatka- Letnisko wraz rodziną państwa Kubiaków oraz ks. Kamilem Kowalskim obrała sobie za cel „przywrócenie pamięci” o tych, o których dzisiaj możemy powiedzieć „heroiczni bohaterowie” w naszym lokalnym środowisku. Podczas wieczornego spotkania zostały wykonane utwory pochodzące z płyty „Panny Wyklęte”, która została nagrana przez Dariusza Malejonka we współpracy ze znanymi piosenkarkami polskiej sceny muzycznej. W przerwach między piosenkami Tomasz Sudoł i Karolina Kęska prezentowali publiczności treści, przygotowane przez Michała Kozieła, odnoszące się do tożsamości, sposobu życia, historii konkretnych osób oraz powodów walki Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia jako wokalistki na scenie wystąpiły: Marta Wawrzak, Karolina Kęska, Natalia Molędowska, Dominika Rodakowska, pani Katarzyna Kubiak oraz Klaudia i Natalia Gawryołek. Skład zespołu stworzyli: pan Tomasz Kubiak (klawisze), Jan Kubiak (perkusja) oraz ks. Kamil (gitara). A w kwestiach organizacyjnych swoją pomocą służyli: pani Magda Sobieniecka i pan Czesław Przerwa. Po części koncertowej, zaproszeni goście mieli okazję do włączenia się we wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, po czym głos zabrali: ks. Proboszcz Augustyn Rymarczyk oraz pani Marianna Bernacik. Końcowym akcentem tego spotkania była wspólna modlitwa licznie zgromadzonych mieszkańców Garbatki i okolic.
Cześć Niezłomnym!!!
W Święto Ofiarowania Pańskiego o godzinie 17.00 mieliśmy radość spotkania przy Stole Eucharystycznym. Szczególną uwagą ogarnięte były dzieci przygotowujące się do pierwszej Komunii Świętej, kandydaci do Sakramentu Bierzmowania oraz nasze siostry zakonne, z którymi tego dnia obchodziliśmy Dzień Życia Konsekrowanego, dziękują Bogu za posługę Sióstr Służek w naszej parafii. Eucharystię zakończyliśmy indywidualnym błogosławieństwem dzieci i młodzieży wraz z rodzicami.
Przypominamy o pięknym wydarzeniu jakie miało miejsce w jedną z niedziel styczniowych. Występ, który poruszył nasze serca został zorganizowany przez katechetów i nauczyciela naszej miejscowej szkoły. Jasełka tematyką nawiązywały do zagadnienia relacji ojcowsko-synowskiej w rodzinie, jak również podjęty został problem osób samotnych i opuszczonych. Zarówno jednych jak i drugich Bóg pragnie obdarzać swoją obecnością i przypomina, że możemy Go kochać codziennie w drugim człowieku.
Jeszcze raz gratulujemy dzieciom, młodzieży zaangażowanej w jasełka. Gratulujemy siostrze Annie Bęben, pani Lidii Bartosiewicz za wkład w przygotowanie występu i panu Dariuszowi Rodakowskiemu za oprawę muzyczną.
|
|
Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, my wasi księża, chcemy życzyć wszystkim, aby radość z przyjścia Pana zwyciężała zawsze z każdym smutkiem i każdym zmartwieniem. Kosztujcie słodyczy Bożego życia, które otrzymaliście przez Jednorodzonego Syna Jego, który po to stał się człowiekiem, abyśmy my mieli udział w Jego Bóstwie. Nie będziemy wam życzyć "czarów i magii świąt", ponieważ świętujemy Urodziny Boga. Warto zadać sobie pytanie: skoro to Urodziny Syna Boga, to co Mu mogę dać na prezent? :) Z błogosławieństwem + ps. Do zobaczenia na Urodzinach! |
Po raz kolejny będziemy przeżywać przyjście na świat Chrystusa. On sam został z nami w Tajemnicy Eucharystii – podczas każdej Mszy Świętej przychodzi do nas i zapraszając nas na Ucztę daje nam siebie. W jednej z najbardziej znanych kolęd będziemy śpiewać: A kiedy przyjdziesz na głos kapłana padniemy na twarz przed Tobą wiedząc, żeś jest pod osłoną chleba i wina. Przyjście Pana jest wielkim wydarzeniem, dlatego chcemy przygotować się do niego jak najlepiej.
Najbliższy rok będziemy przeżywać pod hasłem „NAWRACAJCIE SIĘ I WIERZCIE W EWANGELIĘ”. Chcemy uświadomić sobie na nowo, że zjednoczenie z Bogiem dokonuje się przez Jezusa Chrystusa w Duchu Świętym.
Wykorzystajmy więc gorliwie czas rekolekcji. Pan Bóg naprawdę chce mówić do nas! Czy – doświadczywszy w życiu tylu Bożych łask – możesz być głuchy na Jego głos? Niech nasza obecność na rekolekcjach i codzienne karmienie się Słowem Bożym będzie radosną odpowiedzią Bogu. Niech wreszcie dzień adwentowej spowiedzi pozwoli nam wszystkim przeżywać radość zstąpienia Boga także do naszych serce w Komunii Świętej. Ogarnijmy rekolekcje naszymi modlitwami; zwłaszcza polecajmy tych, którzy, jakby zatrzasnęli swe serca przed Bożym głosem.