
„Oczy Kapłana
Czarne, niebieskie, szare,
zmęczone, stare, dziecinne …
Niby takie jak wszystkie,
a jednak przecież inne.
Choćby się nimi patrzyło,
choćby się nimi płakało,
coś w nich z tajemnic święceń
w ogromnej ciszy zostało.
We Mszach i psalmach się cieszą,
Ogrodem Oliwnym się smucą…
Z Ducha Pańskiego poczęte
w głąb Ducha Pańskiego powrócą.”
W 40. rocznicę posługi kapłańskiej Czcigodnego Księdza Proboszcza, polecamy Dobremu Bogu, aby nadal darzył Księdza darami Ducha Świętego, błogosławił Jego służbie kapłańskiej i umacniał łaską zdrowia po długie lata.
życzą Parafianie

8 czerwca 2016 roku był szczególnym dniem dla Olgi Karaś i Wiktorii Zawodnik - uczennic Zespołu Szkół Samorządowych Publicznego Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Garbatce - Letnisko. W tym dniu - XIX rocznicę kanonizacji św. Jadwigi Królowej - udały się wraz z grupą kolegów i koleżanek oraz opiekunami (panią Moniką Rodakowską i panem Damianem Kęską) do Krakowa, by uczestniczyć w wyjątkowych uroczystościach. Jak co roku Wawel stał się miejscem spotkania szkół, należących do Rodziny Szkół im. św. Jadwigi Królowej, by oddać hołd swojej Patronce. Uroczystości rozpoczęła wspólna modlitwa w wawelskiej katedrze. Szczególnym momentem było złożenie przez uczniów czerwonych róż oraz „Szkatułek miłosierdzia” u stóp ołtarza z Czarnym Krucyfiksem, miejscu w którym św. Jadwiga Królowa zawierzyła swój los i przyszłość państwa.
Niezwykle podniosłą atmosferę miała Msza Święta w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach celebrowana przez biskupa Jana Zająca. Konferencję wygłosił ks. prałat Franciszek Ślusarczyk.
Chwilą, na którą wszyscy czekali była gala rozdania wyjątkowych nagród - „Perełek św. Jadwigi Królowej” oraz wybory „Królowej Roku 2016/2017”. Corocznie kapituła Queen Jadwiga Foundation Melbourne we współpracy z Rodziną Szkół Jadwiżańskich przyznaje „Perełki- św. Jadwigi Królowej”. Nagroda przydzielana jest uczniom szkól podstawowych, gimnazjów i liceów, którzy wyróżniają się osiągnięciami w nauce, zdolnościami, zaangażowaniem w życie parafii i Kościoła oraz otwartością na potrzeby innych. Wśród wyróżnionych znalazła się uczennica I klasy gimnazjum - OLGA KARAŚ (opiekun Monika Bernacik). Perełka, którą otrzymała zostanie wszyta w replikę racjonału św. Jadwigi Królowej. Ważnym wydarzeniem były również wybory „Królowej Roku 2016/2017” w których wzięła udział uczennica II klasy gimnazjum - WIKTORIA ZAWODNIK (opiekun Monika Rodakowska). Uczennica godnie reprezentowała szkołę i otrzymała tytuł „Królowej Elegancji”. Dziewczętom serdecznie gratulujemy.
Podczas gali mogliśmy również zaprezentować nasze szkolne, jadwiżańskie tradycje. Przedstawiona prezentacja multimedialna ukazała niezwykłą scenerię Dnia Patrona - barwny orszak ulicami Garbatki, uroczystą Mszę Świętą, dworski taniec wykonany przez dziewczęta, koronację „Jadwigi Roku” czy scenki z życia Patronki - wszystko to, czym żyje nasza szkoła.
Nasi uczniowie - ubrani w stroje z epoki - wzbudzali szczególne zainteresowanie zarówno na Wawelu, jak i krakowskich Łagiewnikach. Wielokrotnie proszeni byli o wspólne zdjęcie. Ten dzień na zawsze pozostanie w pamięci zarówno opiekunów, jak i uczniów pozostawiając w sercach tęsknotę za średniowieczną atmosferą Krakowa i uczuciem niezwykłej, rodzinnej więzi jadwiżańskich szkół.
Serdecznie dziękujemy panu Wójtowi Robertowi Kowalczykowi za umożliwienie uczestnictwa w tych niezwykłych uroczystościach. Mamy nadzieję, że powrócimy do Krakowa za rok!
Monika Rodakowska

Uroczystą Mszą Świętą zakończyliśmy rok szkolny i katechetyczny oraz rozpoczęliśmy dwumiesięczny okres wakacyjny. Była to chwila szczególnego dziękczynienia Panu Bogu za czas nauki, nauczycieli i katechetów. Był to również moment podziękowania uczniom klas III gimnazjum za zaangażowanie w życie wspólnoty parafialnej i współtworzenie comiesięcznych spotkań formacyjnych „Agapa”.

A oto nagrodzeni uczniowie: Angelika Jezuita, Magda Walczak, Jakub Warchoł, Zuzanna Żarłak, Paweł Łodyga, Dominika Rodakowska, Mateusz Kuliński, Julia Urbaniak, Krzysztof Szafrański, Magdalena Kowalska, Kacper Kondej, Mikołaj Grygiel, Cezary Molenda, Filip Brodnicki, Kacper Cmiel, Jessica Łyjak, Szymon Koniarczyk, Filip Kwaśnik, Kacper Pacocha, Norbert Zapora, Mikołaj Bąk, Kacper Kupis, Benedykt Zapora, Dominika Basaj, Michał Mazur, Igor Sosnowski. Wszystkim serdecznie dziękujemy i zapraszamy do dalszej współpracy.
14 lipca - w uroczystość Świętego Kamila de Lellis, prezbitera i zakonnika - swoje imieniny obchodził ks. Kamil Kowalski. Wraz z Solenizantem dziękowaliśmy panu Bogu za dar chrztu świętego oraz pięć lat posługi kapłańskiej. W tym dniu otoczyliśmy Solenizanta modlitwą oraz wyraziliśmy wdzięczność w spontanicznych, płynących z serca życzeniach. Jeszcze raz pragniemy podziękować za kierowanie na Chrystusa, głoszenie Słowa Bożego, udzielane sakramenty, śpiew liturgiczny, uśmiech i życzliwe słowa.
pamiętający w modlitwie Parafianie
2 lipca 2016 r. podczas uroczystej Mszy św. pani Katarzyna Dróżdż-Kamińska otrzymała z rąk ks. Sławomira Adamczyka misję biskupa diecezjalnego upoważniającą do pełnienia funkcji doradcy życia rodzinnego.
W naszej parafii Poradnia Życia Rodzinnego czynna będzie w każdy drugi piątek miesiąca w godz. 18.30 - 20.00 - czas letni, 17.30 - 19.00 - czas zimowy. Serdecznie zapraszamy.

Światowe Dni Młodzieży to spotkania młodych z całego świata, którzy razem z papieżem, biskupami, duszpasterzami i katechetami gromadzą się w wyznaczonym przez Ojca Świętego miejscu, by modlić się i wyznawać wiarę w Jezusa Chrystusa.Celem tych Dni jest przeżycie wielkiej wspólnoty Kościoła Powszechnego, głoszenie i słuchanie słowa Bożego, sprawowanie sakramentów Pokuty i Eucharystii oraz radosne głoszenie Jezusa Chrystusa jako Pana i Zbawiciela.
Składają się one z dwóch części: pierwsza część to Dni w Diecezjach odbywające się w kraju gospodarza ŚDM, druga to Centralne Uroczystości w wyznaczonym przez papieża mieście świata. Na Centralne Uroczystości przybywa papież, aby spotkać się z młodymi z całego świata
Inicjatorem ŚDM był św. Jan Paweł II, który w 1985 r. zaprosił do Rzymu młodych całego świata. Do tej pory organizatorami ŚDM były następujące kraje: Włochy, Argentyna, Hiszpania, Polska (Częstochowa w 1991 r.), USA, Filipiny, Francja, Włochy, Kanada, Niemcy, Australia, Hiszpania, Brazylia i znów Polska (Kraków 2016 r.).
Do tych Dni młodzież naszej parafii przygotowywała się już od dawna. Comiesięczne spotkania ewangelizacyjne „Agapa” i Apele Młodych w Radomiu, Zwoleniu, Garbatce i Wysokim Kole były okazją do duchowego rozwoju młodzieży, by świadomie mogła ona przeżyć spotkanie z papieżem Franciszkiem. Ważnym etapem przygotowań była również peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży - Krzyża i ikony Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego. Symbole te (ofiarowane młodzieży przez św. Jana Pawła II) są zawsze obecne w czasie obchodów centralnych ŚDM, a podczas przygotowań pielgrzymują po kraju, w którym młodzi mają się spotkać. W naszej parafii gościliśmy je 16 kwietnia 2015 r. 20 lipca 2016 r. do naszej parafii przybyli również pielgrzymi z Litwy, którzy pozostawili po sobie świadectwo żywej wiary i prostej pobożności.
25 lipca 2016 r. z Garbatki do Krakowa wyruszyła grupa młodzieży z naszej parafii, Zwolenia i Wysokiego Koła pod opieką ks. Łukasza Boćka, ks. Kamila Kowalskiego, s. Anny Bęben, S. Jadwigi, S. Agaty oraz pani Moniki Rodakowskiej i pana Damiana Kęski. Zostali oni - wraz z innymi pielgrzymami diecezji radomskiej i płockiej oraz wspólnotami neokatechumenalnymi z Libanu, Egiptu, Iraku i Filipin - zakwaterowani w podkrakowskiej miejscowości Pobiedniki Wielkie.
Niedziela to dzień odpoczynku. To czas, który powinniśmy poświęcić rodzinie i Bogu. Właśnie niedzielę wybraliśmy na szczególny dzień, w którym podziękowaliśmy za owoce pracy rolników oraz Światowych Dni Młodzieży. Spotkanie rozpoczęliśmy Mszą Świętą - najdoskonalszą modlitwą, uczestnictwem w ofierze Jezusa Chrystusa - ofierze bezgranicznej Miłości.
Po Mszy Świętej duch modlitwy i dziękczynienia nie opuścił nas również podczas koncertu ŚDM'owo-dożynkowego w przykościelnym ogrodzie. W imprezie mogliśmy wysłuchać utworów w wykonaniu Zespołu Seniora „Wrzos” oraz radomskiego zespołu kleryckiego „Jak Najbardziej”. Podczas tego spotkania młodzież, która uczestniczyła w ŚDM w Krakowie, wyraziła swoją wdzięczność Wójtowi Gminy Garbatka-Letnisko Robertowi Kowalczykowi, Pani Sekretarz Teresie Fryszkiewicz oraz ks.kan. Augustynowi Rymarczykowi za wszelką pomoc, która umożliwiła im spotkanie z papieżem Franciszkiem. Darczyńcy otrzymali ŚDM'owe plecaki, pamiątkowe zdjęcie oraz życzliwe słowa.
W czasie koncertu uczestnikom towarzyszyła radość i wdzięczność za płody rolniczej pracy oraz owoce duchowe Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Wieczorem, mimo trudnych warunków pogodowych, grupa młodych duchem uczestniczyła w adoracji uwielbienia prowadzonej przez ks. Łukasza Boćka. Niesamowitą oprawę muzyczną spotkania zapewnił zespół „Jak Najbardziej”.
Wspólnym śpiewem i modlitwą uwielbialiśmy Pana Boga ukrytego w Najświętszym Sakramencie oraz wpatrzeni w obraz Jezusa Miłosiernego doświadczyliśmy Jego żywej obecności. Dzięki łasce Bożej, zgromadzeni wokół Chrystusa, dziękowaliśmy i wielbiliśmy dobroć Pana Boga. On nas zgromadził i On nas posyła ! Do dzieła ! Kierując się słowami Ojca Świętego: Zróbmy Boży raban w naszej codzienności.
Tomasz Sudoł
28 sierpnia w niedzielę obchodziliśmy liturgiczne wspomnienie św. Augustyna - biskupa i doktora Kościoła. Był to również dzień imienin naszego księdza proboszcza - kanonika Augustyna Rymarczyka. Cała wspólnota parafialna dziękowała za dar chrztu świętego księdza Proboszcza oraz opiekę duszpasterską nad naszą parafią. Święty Augustyn powiedział: "Prawdziwą radość można tu sobie przygotować, ale uzyskać ją można dopiero w przyszłym życiu." Życzymy Księdzu, aby każdego dnia przygotowywał sobie radość i najlepsze czego możemy życzyć to Nieba. Niech Pan Bóg Księdzu błogosławi w pracy duszpasterskiej, a Maryja Niepokalana otacza Swoim płaszczem.
Króluj nam Chryste !
1 września 2016 r. rozpoczęliśmy nowy rok szkolny i katechetyczny 2016/2017. Najważniejszą, ale i najtrudniejszą pracę nad wychowaniem młodego pokolenia rozpoczęliśmy od modlitwy i Eucharystii, która jest dla nas źródłem światła, wytrwałości i siły. Modliliśmy się w intencji Dyrekcji, Nauczycieli, Katechetów, młodzieży i dzieci o Boże błogosławieństwo i światło Ducha Świętego na cały rozpoczęty rok szkolny. Pod koniec Mszy Świętej ks. kan. Augustyn Rymarczyk poświęcił wszystkie przyniesione przybory szkolne. Wszystkim uczniom oraz nauczycielom na nowy rok szkolny życzymy błogosławieństwa Bożego oraz światła Ducha Świętego w zdobywaniu wiedzy oraz w jej przekazywaniu.