
18 lutego rozpoczął się okres czterdziestodniowego przygotowania do Świąt Paschalnych.


Podczas liturgii Środy Popielcowej wiernym posypuje się głowy popiołem, a kapłan wypowiada słowa: „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz” albo: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Popiół pochodzi ze spalonych palm, poświęconych w poprzednim roku podczas Niedzieli Palmowej.


W dniu 10 lutego grupa naszych ministrantów i scholanek mogła cieszyć się ze wspólnie spędzonego czasu oraz dobrej zabawy na świeżym powietrzu.

Oprócz świetnej, kuligowej zabawy na uczestników zimowej imprezy czekała ciepła kiełbaska.



Bardzo dziękujemy za zaproszenie i ugoszczenie nas panu Zenonowi Gnysiowi.
Święto Ofiarowania Pańskiego, obchodzone 2 lutego, upamiętnia wydarzenie opisane w Ewangelii według św. Łukasza, gdy Maryja i Józef przynieśli Dzieciątko Jezus do świątyni jerozolimskiej, aby ofiarować je Bogu. W świątyni spotykają starców Symeona i Annę, którzy rozpoznają w Jezusie obiecanego Mesjasza – „Światło na oświecenie pogan”. Z tym świętem wiąże się tradycja poświęcenia świec, zwanych gromnicami, będących symbolem Chrystusa – Światłości świata.


W tym dniu swoje gromnice otrzymały dzieci przygotowujące się do pierwszej komunii świętej.

Tego samego dnia Kościół obchodzi również Dzień Życia Konsekrowanego. Jest to szczególna okazja do modlitwy i wdzięczności za osoby, które poprzez śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa oddały swoje życie całkowicie Bogu. Zakonnicy, zakonnice oraz osoby konsekrowane przypominają, że sensem życia jest pełne zawierzenie Bogu i służba drugiemu człowiekowi.



Połączenie tych dwóch wydarzeń podkreśla wspólny motyw ofiary i światła. Tak jak Chrystus został ofiarowany Ojcu, tak osoby konsekrowane ofiarują Mu swoje życie, stając się znakiem nadziei i duchowego światła we współczesnym świecie.


To święto jest także piękną okazją, by skierować serdeczne życzenia do sióstr zakonnych posługujących w naszej parafii. Dziękujemy za codzienną modlitwę, cichą obecność, pracę i świadectwo wiary, które ubogacają życie naszej wspólnoty. Życzymy nieustannej radości z powołania, pokoju serca, umocnienia w chwilach trudnych oraz obfitości Bożych łask. Niech Chrystus – Światło świata – prowadzi Siostry każdego dnia i napełnia nadzieją wszystkich, których spotykają na swojej drodze.

21 stycznia 2026 r. – we wspomnienie św. Agnieszki – swoje imieniny obchodziła s. Agnieszka.



W tym dniu podczas Mszy św. parafianie modlili się w intencji solenizantki. Oczywiście nie zapomniano o życzeniach, w których wybrzmiała wdzięczność za służbę, modlitwę, cichą obecność, a słodkie upominki były wyrazem życzliwości.


Życzymy wielu łask Bożych, opieki Niepokalanej, a także by ciepło, uśmiech i Boża radość, z których Siostrę poznaliśmy nigdy nie przeminęły.
18 stycznia 2026 r. mieliśmy możliwość wysłuchania koncertu chóru mieszanego „Fermata” z Kozienic. Wykonane zostały zarówno kolędy tradycyjne, jak również te mniej znane. Parafianie nagrodzili chórzystów gromkimi brawami.


Chór przygotowała pani Anna Kuczmera – nauczycielka (chórmistrz) Szkoły Muzycznej I stopnia im. Wojciecha Kilara w Kozienicach.
W parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Garbatce-Letnisko został opracowany i wprowadzony w życie niniejszy dokument, który stanowi realizację prawnego obowiązku dotyczącego wprowadzenia we wszelkich instytucjach, w których przebywają dzieci, standardów ich ochrony przed krzywdzeniem [ustawa z dnia 28 lipca 2023 roku o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2023 poz. 1606)]. Opracowując dokument, wzięto pod uwagę wytyczne zarówno prawa państwowego, jak i kościelnego.
Odpowiedzialnym za wdrażanie w życie niniejszych standardów ochrony przed przemocą jest proboszcz (administrator) parafii. Standardy ochrony są dostępne w parafii i podane do publicznej wiadomości.
1. Najważniejsze elementy standardów ochrony dzieci
osoba zaufania – pani Katarzyna Sobkiewicz
kontakt: 513 483 142
2. Zasady bezpiecznych relacji pracowników parafii z dziećmi
3. Zasady bezpiecznych relacji między dziećmi
4. Osoby i miejsca, gdzie można uzyskać pomoc
Koncert słowno – muzyczny "Był taki rok – rok 63-ci" oraz wystawa "Artur Grottger - Powstanie Styczniowe" (7.04.2013 r.) zorganizowane zostały w ramach projektu "Każdemu marzy się wolność".
W koncercie wystąpili:
Jerzy Zelnik – znany aktor, odtwórca wielu ról, które przeszły do klasyki polskiego kina i teatru, recytował prozę i wiersze mówiące o powstaniu styczniowym.
Renata Dobosz – solistka Opery Śląskiej w Bytomiu zaśpiewała pieśni powstańcze i religijne
Robert Grudzień – znany muzyk i kompozytor, solista Filharmonii Lubelskiej (organy), zadbał o instrumentalną stronę koncertu
Anna Drela – dziennikarz i historyk, opowiedziała o dowódcach powstańczych płk. Dionizym Czachowskim, naczelniku wojennym województwa sandomierskiego oraz płk. Władysławie Kononowiczu, działających na terenie Puszczy Kozienickiej i Stromieckiej
Bezpośrednio po koncercie odbyło się otwarcie wystawy fotokopii prac jednego z najsłynniejszych malarzy polskiego romantyzmu - Artura Grottgera. Udostępnił je Robert Grudzień ze swojej kolekcji.
Wykonawcy:
Renata Dobosz - solistka opery śląskiej w Bytomiu
Robert Grudzień - solista filharmonii lubelskiej
Wspomnienie Św. Tomasza Becketa było okazją do świętowania wraz z księdzem Tomaszem Hercem. Imieniny ks. Tomasza były okazją do wspomnień, życzeń i dziękczynienia Bogu. To również radość z Jego obecności w Garbatce. Jeszcze raz pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia imieninowe, wyrazić wdzięczność za pamięć i modlitwę oraz nadzieję na kolejne spotkanie.