
Przed nami Święte Triduum Paschalne. Zapraszamy do świadomego przeżycia tych dni.

Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego to szczyt całego roku liturgicznego. Rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej w
Podczas tej Najświętszej Ofiary wspominamy wydarzenia z Wieczernika - ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Mówią o tym czytania: z Księgi Wyjścia (12,1-8.11-14), z Pierwszego Listu św. Pawła do Koryntian (11,23-26) i z Ewangelii św. Jana (13,1-15). Pierwsze traktuje o pierwszym święcie Paschy. Izraelici, gotowi do drogi (uciekali z Egiptu), mieli spożyć ucztę paschalną w pośpiechu, a krew baranka, którego jedli, posłużyła do oznaczenia domów. Powodowała ona, że nie było wśród nich plagi niszczycielskiej, gdy Bóg karał ziemię egipską śmiercią pierworodnych.
Przez wszystkie pokolenia Żydzi spożywali Paschę na pamiątkę wyjścia z ziemi egipskiej i zawarcia z Bogiem przymierza na Synaju. Podobnie było podczas Ostatniej Wieczerzy. Ale Jezus nadał tej uczcie nowy sens. Mówi o tym drugie czytanie. Święty Paweł przypomina słowa Jezusa: „To jest Ciało Moje za was wydane”. Jak baranek został zabity, by uratować od śmierci pierworodnych w Egipcie, tak Jezus nazajutrz zostanie zabity, by wszystkich ludzi uratować od śmierci wiecznej.
Święty Paweł przypomina także inne słowa Jezusa z Ostatniej Wieczerzy: „Kielich ten jest nowym przymierzem we krwi mojej”. Tak jak przymierze synajskie, zgodnie ze starożytnym zwyczajem, zostało zawarte przez pokropienie krwią ofiarnych zwierząt, tak krew zabitego Jezusa posłuży jako krew Nowego i Wiecznego Przymierza. Nowym Ludem Bożym - Kościołem - staną się ci, którzy przez chrzest zanurzeni zostaną w zbawczą mękę i śmierć Chrystusa. Chrześcijanie - zgodnie z poleceniem Jezusa: „Czyńcie to na moją pamiątkę” - sprawować mają pamiątkę Jego śmierci i zmartwychwstania przez spożywanie Ciała i Krwi Chrystusa. Przewodzić jej będą ci, którzy przez modlitwę i włożenie rąk w sposób szczególny uczestniczyć będą w jedynym kapłaństwie Jezusa Chrystusa.
Ewangelia przypomina o tym, jak Jezus przed wieczerzą umył uczniom nogi. Ten, którego nazywamy „Nauczycielem i Panem” zrobił coś, co zwykle czynił sługa. Na pamiątkę tego wydarzenia w wielu parafiach po homilii kapłan umywa wybranym parafianom nogi. Przypomina to prawdę, że wszelkie przewodzenie w Kościele powinno odbywać się w duchu służby bliźniemu...
Na zakończenie uroczystości Ciało Chrystusa zostaje przeniesione do specjalnie przygotowanej kaplicy, zwanej ciemnicą. Tam do późnych godzin wieczornych wierni uczniowie czuwać będą wraz z Jezusem, wspominając Jego samotną modlitwę w Ogrójcu, zdradzieckie pojmanie i pierwsze przesłuchania. Tabernakulum jest opróżnione i otwarte, gaśnie wieczna lampka, a ołtarz, przy którym jeszcze przed chwilą sprawowano Najświętszą Ofiarę, stoi obnażony i pusty. Wchodzimy w czas Bożej męki...

Wieczorem 9 kwietnia 2017 r. mieszkańcy Garbatki uczestniczyli w Drodze Krzyżowej, która rozpoczęła się przy parafialnym kościele rozważaniem pierwszej stacji „Pan Jezus skazany na śmierć„. Procesję otwierała asysta niosąca kopię słynnego obrazu św. Barat Alberta – jednego z patronów roku 2017 - „Ecce Homo”. Warto przytoczyć fragment opisu tego obrazu „Obraz Ecce Homo swą głębią wyraża duchową drogę Brata Alberta, od Adama - artysty malarza do Ojca Ubogich. Jest najwybitniejszym dziełem artystycznym Adama Chmielowskiego, ale jest przede wszystkim wyrazem jego zmagań o autentyczną, ewangeliczną miłość Boga i bliźniego. Zmagań, które zakończyły się oddaniem swego życia Bogu w służbie najbiedniejszym i najbardziej poniżonym bliźnim. W zdeprawowanych twarzach żebraków i włóczęgów Brat Albert dostrzegł Znieważone Oblicze Chrystusa. Doświadczywszy tego zrozumiał, że swojego obrazu na płótnie już nie dokończy, lecz będzie odnawiał wizerunek Boga w człowieku zdeprawowanym i odepchniętym przez innych.” (więcej na stronie http://www.albertynki.pl/sanktuarium2.php).

Rozważania poszczególnych stacji głęboko dotykały relacji małżeńskich i zagłębiały je w tajemnicy Krzyża. Drzewo Krzyża niesione przez małżeństwa było odbiciem codzienności, wspólnej drogi, zmagania się z problemami. Wspólnie niesiony Krzyż staje się lżejszy, a niesiony w trójkę (z Panem Jezusem) staje się brzemieniem lekkim i słodkim.

Krzyż nieśli także mężczyźni oraz młodzież gimnazjalna (zwłaszcza ta, która niedługo przystąpi do sakramentu bierzmowania). Do niesienia Krzyża chętnie dołączyły także dzieci.
Przytoczmy fragmenty rozważania:
„Czy Ty czujesz się zmuszony do pomocy żonie, mężowi, dzieciom? Ciągle ktoś od Ciebie oczekuje wsparcia. Dużo łatwiej jednak pomóc nieść krzyż znajomemu niż najbliższym. Prościej wyjść z pomocą na zewnątrz, bo pewnie zostanie ona zauważona i doceniona. A gdy pomagasz, w czterech ścianach domu, dźwigać krzyż współmałżonkowi czy dzieciom, to niewielu to zobaczy.”
„Kościół to nie jedynie budynki, biskupi i księża, to wspólnota. Kościół to nie tylko „oni”, to również my. Kościół to także Ty! Czy masz więc odwagę wybiec jak Weronika i przyznać się do Jezusa, przyznać się do Kościoła, w którym jest Chrystus, w którym jesteś Ty?”
„Jezus po swoim trzecim upadku, podniósł się i szedł dalej, bo widział sens Golgoty. Zobacz cel Twojego małżeństwa – RAZEM, z mężem, żoną dojść do nieba. Bo tam samemu zdecydowanie trudniej się dostać. A co zrobić z trudnościami? Co z tym co nas dzieli? Oddaj to Jezusowi, który zna smak upadków. Uwierz, że dla Niego nie ma nic niemożliwego!”
Jeżeli masz pragnienie głębszego rozważania Drogi Krzyżowej, zapraszam do pobrania rozważań:

9 kwietnia 2017 r. w szóstą niedzielę Wielkiego Postu (tzw. Niedzielę Palmową lub Niedzielę Męki Pańskiej) rozpoczął się najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym - Wielki Tydzień. Wierni zgromadzili się przed kościołem, gdzie odbyło się poświęcenie palm oraz odczytanie perykopy ewangelicznej o wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy. Uroczysta procesja wokół kościoła miała w tym roku wyjątkowy charakter. W związku z 73. rocznicą Bitwy pod Molendami wzięły w niej udział liczne poczty sztandarowe organizacji wojskowych i szkół, straż więzienna, strażacy oraz kombatanci.

Podczas Mszy Świętej zgromadzeni wierni wysłuchali opisu Męki Pańskiej według św. Mateusza „Pasja według św. Mateusza podkreśla, bardziej niż inne, że całe życie Jezusa jest wypełnieniem Pism: Lecz stało się to wszystko, żeby się wypełniły Pisma proroków (26,56). W opisie Męki Jezusa Mateusz nawiązuje wielokrotnie do Psalmu 22 (por. 27,35.39.43.46) i przez to słowa pochodzące z tego psalmu, wypowiedziane przez Jezusa na krzyżu są bardziej zrozumiałe. Mateusz zwraca uwagę na to, że Chrystus jest nowym Mojżeszem zawierającym nowe i wieczne przymierze z nowym Izraelem, którym jest Kościół. W opisie Męki wspomina także o zniszczeniu świątyni – wyobrażenie Starego Przymierza” (źródło: http://mateusz.pl).

Podczas Mszy Świętej modlono się również w intencji poległych w bitwie pod Molendami. Pod Pomnikiem upamiętniającym tragiczne wydarzenia z 7 kwietnia 1944 r. oddano cześć poległym bohaterom. Był to czas na wspomnienia, chwilę zadumy i refleksji, a dla zgromadzonych najmłodszych mieszkańców okolicy lekcja patriotyzmu.
W sobotę (8.04.2017) dzieci spotkały się na ostatniej już nauce rekolekcyjnej. Był to także dzień, w którym starsze dzieci przygotowały serca na Zmartwychwstanie Pana Jezusa. Homilia była podsumowaniem rekolekcji – przypomniała i utrwaliła wiedzę, którą zdobyły dzieci. Pokazała także rodzicom jakim bogactwem duchowym zostały one obdarowane. Doświadczenie z balonem pokazało, że serce powinno wręcz pękać od Bożej łaski. Mszę Świętą ubogaciła muzyka i śpiew Novoscholi oraz młodszych scholanek.
Oprawę muzyczną poprowadził ks. Piotr. Nie zabrakło modlitwy dziękczynienia. Pieśń „Jesteś Królem” w wykonaniu dzieci - prawdziwy dar serca i szczere wyznanie wiary najmłodszych - przywiodły na myśl zachętę Pana Jezusa, by stać się jak dzieci.

Nie zabrakło obiecanych nagród – fosforyzujących różańców. Zapraszam rodziców do wspólnej, rodzinnej modlitwy różańcowej i zawierzenia swoich rodzin Maryi, do wpojenia dzieciom miłości do tej modlitwy. Różańcem wszystko można wyprosić.
W dniu 7.04.2017 r. gościliśmy w naszej parafii Rycerzy Kolumba. Mężczyźni poprowadzili Drogę Krzyżową i przedstawili założenia Zakonu.
Jesteś mężczyzną, który ukończył 18 lat? Jesteś praktykującym katolikiem chcącym pomagać innym? Przyłącz się do Rycerzy Kolumba! Więcej na stronie: http://www.rycerzekolumba.com/polska/index.php
Zapraszamy również do obejrzenia filmu pokazującego piękno służby Rycerzy Kolumba
W piątek (7.04.2017 r.) dzieci i młodzież spotkali się z Michałem Fabiszewskim (viceMasterChef 2016), który podzielił się świadectwem swojego życia. Nasz Gość – powołując się na wrażliwość starszego pokolenia – uwrażliwiał na szacunek do chleba i patriotyzm. Zachęcał do odkrywania talentów, którymi Bóg obdarował każdego i rozwijania ich na Jego chwałę. Wraz z żoną Klaudią, ukazali ogromną wartość małżeństwa jako związku sakramentalnego. Świadectwo pana Michała – momentami bardzo bezkompromisowe – demaskowało kłamstwa współczesnego świata i uczyło życia w Prawdzie.
Pan Michał okazał się osobą z wyjątkowym talentem pedagogicznym. Szybko nawiązał kontakt zwłaszcza z najmłodszą grupą słuchaczy. Wspólny taniec i śpiew poprowadzony przez ks. Piotra i ks. Łukasza to gigantycznej mocy modlitwa uwielbienia.
Nie mogło zabraknąć odpowiedniej dawki humoru ks. Łukasza. „Mam tę moc” w wykonaniu ks. Łukasza podbiła serca nie tylko najmłodszych:
Spotkanie rekolekcyjne dla dzieci było bardzo bogate w treści. Doświadczenie z parasolką uświadomiło dzieciom, że łaska Boża spływa na człowieka strumieniami (jeśli tylko nie zamkniemy naszych serc na nią). Scenka z krzesłem miała na celu pokazanie młodym uczestnikom rekolekcji, że samodzielne dźwiganie życia jest wręcz niemożliwe. Nauczyła również, że zawsze mogą prosić o pomoc bliskich (rodzinę, przyjaciół), a przede wszystkim Pana Boga. Co jeszcze pozostało w sercach uczestników rekolekcji? Ogromna dawka radości z wyznawania wiary i wspólnej modlitwy. Radość z przynależenia do wspólnoty skupionej wokół Boga.
Trzeci dzień rekolekcji dla młodzieży zakończył się wieczornym nabożeństwem pokutnym i spowiedzią. Szczególnie przejmująca była pantomima w wykonaniu młodzieży. Ukazała uczestnikom spotkania, że tylko Jezus może wyrwać człowieka ze szponów grzechu. Była to piękna lekcja przygotowująca młodzież do sakramentu pokuty i pojednania.
Serdecznie dziękujemy ks. Arkowi za przygotowanie młodzieży do sakramentu pokuty i pojednania, ks. Piotrowi za poprowadzenie oprawy muzycznej, wszystkim kapłanom za posługę w konfesjonałach i modlitwę.

Konferencję dla dorosłych poprowadził ks. Arkadiusz. Homilia przygotowała serca zebranych na sakrament pokuty i pojednania. Ukazała sedno tego sakramentu. Uczyła, jak stawać się lepszym człowiekiem. „Wykonuję znak Krzyża, jakbym kreślił go na swoim ciele”. „To przy krzyżu stajemy się święci”. Życzę wszystkim, by każdego dnia rozpalała się w sercach miłość do Krzyża i pragnienie szczególnej adoracji tego symbolu zbawienia.

Drugi dzień rekolekcji Wielkopostnych upłynął w atmosferze Miłości Boga Ojca. Dzieci z klas 0-VI PSP uwielbiły Boga tańcem i śpiewem. Wzięły także udział w pantomimie przedstawiającej czytane przez ks. Piotra Słowo Boże – Ewangelię o synu marnotrawnym i Miłosiernym Ojcu. Wykazały się niezwykłym zrozumieniem przedstawianej przypowieści i ponadprzeciętnymi umiejętnościami aktorskimi. Całość dopełniły filmy animowane. Pierwszy przedstawiał Dobrego Pasterza i Jego owce, drugi natomiast jeszcze raz podsumowywał przypowieść o synach marnotrawnych i Miłosiernym Ojcu. Podczas rekolekcji nie mogło zabraknąć owieczki Zosi, którą dzieci entuzjastycznie powitały. A ile serca wkładały w uwielbienie Boga można zobaczyć na poniższym filmie:
Dzieci z klas 0-VI obejrzały także filmy. Najmłodsi - „Przypowieść o zagubionej owcy”, starsi - „Niebo istnieje naprawdę” cz.2.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z drugiego dnia rekolekcji dla klas 0-VI

Młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna również dotknęła tajemnicy Bożej Miłości. Ks. Piotr ukazał ją w wielu fragmentach Starego i Nowego Testamentu: „Czyż może niewiasta zapomnieć o swym niemowlęciu, ta, która kocha syna swego łona? A nawet, gdyby ona zapomniała, Ja nie zapomnę o tobie” (Iz 49,15), „Przypatrzcie się ptakom w powietrzu: nie sieją ani żną i nie zbierają do spichrzów, a Ojciec wasz niebieski je żywi. Czyż wy nie jesteście ważniejsi niż one? „ (Mt 6,26) „My miłujemy ponieważ On pierwszy nas umiłował” (1 J 4,19), „Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne.” J 3,16. Uczestnicy rekolekcji zaproszeni byli do osobistej, niepowtarzalnej relacji z Bogiem Ojcem, który wzywa każdego po imieniu. Do doświadczenia intymnej Miłości Boga Ojca – Miłości Ojcowskiej.
Pantomima przedstawiona przez młodzież gimnazjum miała na celu uświadomić im, że tylko Jezus ma moc oderwania człowieka od grzechu. Drabina symbolizowała zakazane rajskie drzewo. Tylko Jezus, który zaniósł nasze słabości i ukrzyżował je na drzewie Krzyża ma moc oczyszczenia nas z grzechu - w sakramencie pokuty i pojednania.

Dziś Gościem specjalnym był Piotr. Jego odważne świadectwo życia pokazało młodym ludziom, że jedyne prawdziwe życie jest z Bogiem i w Bogu. Sądzę, że w historii życia Piotra młodzież uczestnicząca w rekolekcjach mogła odnaleźć fragment własnych doświadczeń. Serdecznie dziękujemy za odważne głoszenie Ewangelii.
Scena z krzesłem pokazała, że nikt sam nie jest w stanie udźwignąć ciężaru własnego życia. Bóg w swojej ogromnej miłości dał nam innych ludzi (rodzinę, przyjaciół), a przede wszystkim SAMEGO SIEBIE.
Spotkanie zakończyła modlitwa, którą poprowadził ks. Łukasz, a która wszystkich zebranych zanurzyła w Duchu Świętym. Sądzę, że każdy dotknięty został Miłością Taty (bez względu na to, czy wyszedł ze spotkania z tą świadomością, czy nie), a owoce dzisiejszego spotkania – choć zakryte dla ludzkich oczu – będą obfite.
Dziś również rozpoczęły się rekolekcje Wielkopostne dla dorosłych. Prowadzi je ks. Arkadiusz Bernat - student Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II (studia doktoranckie z zakresu psychologii) oraz wikariusz w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Różańca Świętego w Wysokim Kole. Zapamiętajmy i przekazujmy dalej słowa, które powiedział ks. Arek podczas dzisiejszego spotkania: "Rekolekcje to czas święty". Serdecznie zapraszamy do licznego uczestnictwa w tym "świętym czasie", by przygotować serca na Zmartwychwstanie Pana.
Za nami pierwszy dzień Rekolekcji Wielkopostnych i całe mnóstwo wrażeń. Młodzież gimnazjum i szkoły średniej spędziła czas wraz z Jackiem i Piotrem – chłopakami z grupy „Wyrwani z niewoli”. Nasi Goście od kilku lat jeżdżą po całej Polsce ewangelizując i dając świadectwo. Do Garbatki przyjechali z autorskim programem profilaktycznym. Podzielili się także świadectwem swojego życia - drogą, na której odnaleźli Boga. Fragment Ewangelii o uzdrowieniu paralityka przedstawiona w bardzo ciekawy sposób, była motywem do ukazania niesamowitej relacji między przyjaciółmi.

Rekolekcje przepełnione były muzyką. „Ku wolności”, „Przyjdź Duchu Święty przyjdź” to hity, które poderwały z ławek całą młodzież i zjednoczyły ją we wspólnej modlitwie. Chłopaki z zespołu pokazali, że można żyć inaczej, odkrywać swoje pasje, talenty i zachęcać innych do odkrywania ich w sobie. Pokazali, że tylko w Bogu i z Bogiem można żyć pełnią szczęścia.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ze spotkania z WZN

Dzieci z klas I-VI uwielbiły Boga wraz z ks. Piotrem Gruszką. Ewangelia o Dobrym Pasterzu i zagubionej owcy pokazała dzieciom w sposób niezwykle obrazowy dobroć Boga i jego troskę o każdego człowieka. Również plecak pełen różnych przedmiotów – potrzebnych i niepotrzebnych – przybliżył najmłodszym odbiorcom sens sakramentu pokuty i pojednania. Ks. Piotr przypomniał także ogromną wartość uczynków miłosierdzia względem ciała i duszy. Krótka scenka pokazała dzieciom co je oddala od Boga, a co przybliża.
Uczniowie obejrzeli także filmy. Dla klas I-III przygotowano film pt. „Przypowieść o siewcy”, a dla IV-VI – „Niebo istnieje naprawdę” cz.1 .
Zapraszamy do obejrzenia galerii z rekolekcji dla klas I-VI
Wszyscy z niecierpliwością oczekują kolejnych dni rekolekcji.
Artykuł 9 Karty Praw Podstawowych UE chroni autonomię państw członkowskich w obszarze prawa małżeńskiego i rodzinnego. Jednak już od dłuższego czasu, Unia przyjmuje coraz większą liczbę aktów prawnych dotyczących małżeństwa i rodziny, które mają istotny wpływ na sposób ich rozumienia. Wiele wpływowych grup usiłuje wykorzystać tę aktywność UE zmierzając do prawnego zakwestionowania naturalnej tożsamości małżeństwa.
Nie możemy bezczynnie się temu przyglądać!
Zachęcamy do poparcia inicjatywy poprzez złożenie podpisu na stronie internetowej http://www.mamatataidzieci.pl/
Poniżej zamieszczamy instrukcję ułatwiającą złożenie podpisu.
2. Wejdź na stronę http://www.mamatataidzieci.pl/i kliknij PODPISZ TUTAJ ONLINE

2. Kliknij przycisk POPRZYJ - następuje przekierowanie do formularza

3. Po przejściu do formularza wybierz PAŃSTWO

4. Po wybraniu właściwego państwa, formularz rozwinie się. UWAGA! Czasami po uzupełnieniu formularza i kliknięciu PODPISZ występuje błąd. Prosimy o ponowne wypełnienie i złożenie poparcia.
