
3 września 2016 r. w Kinie za Rogiem odbyło się zorganizowane przez Gminną Bibliotekę w Garbatce- Letnisko Narodowe Czytanie „Quo vadis”. Fragmenty książki - opracowane przez wybitnego polskiego krytyka literackiego, historyka literatury i eseistę prof. Tomasza Burka- przeczytali:
- Przewodniczący Rady Gminy Garbatka-Letnisko Pan Włodzimierz Mazur
- Sekretarz Gminy Garbatka-Letnisko Pani Teresa Fryszkiewicz
- Ksiądz Łukasz Bociek
- nauczycielka - bibliotekarka w Zespole Szkół Samorządowych w Garbatce-Letnisko Pani Monika Rodakowska
oraz Pani Beata Maciąg, nauczycielka języka polskiego w Publicznej Szkole Podstawowej w Bogucinie.
Spotkanie poprowadziła kierownik Biblioteki Gminnej Pani Małgorzata Markowska. Czytane przez zaproszonych gości urywki przeplatane były fragmentami serialu telewizyjnego. Na zakończenie dwugodzinnej akcji wszyscy uczestnicy otrzymali egzemplarze „Quo vadis” z okolicznościową pieczątką. Również w Zespole Szkół Samorządowych uczniowie klas III PG mieli możliwość wysłuchania dwóch fragmentów tej wybitnej powieści oraz obejrzenia ich adaptacji filmowej. Ks. Łukasz Bociek oraz Pani Monika Rodakowska wprowadzili młodzież w atmosferę czasów cesarza Nerona i pierwszych wieków chrześcijaństwa. Mamy nadzieję, że dzięki temu spotkaniu przynajmniej część uczniów sięgnie po tę wyjątkową pozycję klasyki literatury polskiej.
Zapraszamy do obejrzenia Pary Prezydenckiej, która rozpoczęła akcję.
W Katechizmie Kościoła Katolickiego czytamy: Bóg wzywa każdego po imieniu (Por. Iz 43, 1; J 10, 3). Imię każdego człowieka jest święte. Imię jest ikoną osoby. Domaga się szacunku ze względu na godność tego, kto je nosi. Otrzymane imię pozostaje na zawsze. W Królestwie Niebieskim zajaśnieje w pełnym blasku tajemniczy i niepowtarzalny charakter każdej osoby naznaczonej Bożym imieniem. "Zwycięzcy dam... biały kamyk, a na kamyku wypisane imię nowe, którego nikt nie zna oprócz tego, kto [je] otrzymuje" (Ap 2, 17).
Drogi księże Łukaszu!
W dniu imienin pragniemy prosić Boga o nowe imię dla Księdza. Pragniemy, by na białym kamyku - obok imienia Łukasz - Bóg napisał „Kapłan Miłosierdzia”. Dziękujemy, że każdego dnia „powtarza Ksiądz w sakramentach [Jezusa] znaki przebaczenia i daru zbawienia”. Życzymy, by każda chwila życia była „Jego pełną miłości troską, aż do całkowitego złożenia daru z siebie za owczarnię, którą gromadzi Ksiądz w jedno i prowadzi do Ojca przez Chrystusa w Duchu Świętym”.
Błogosławiony ks. Sopoćko pisał, że „ze wszystkich przymiotów Bożych, o których nam mówi Pismo Święte, najbardziej obudzą w nas ufność rozważania miłosierdzia Bożego”. Życzymy niezłomnej wiary w przemieniającą moc Ewangelii. Wiary niezbędnej do głoszenia tego, co tak dobrze ukazuje św. Łukasz, mianowicie otwarcia się na miłość i miłosierdzie Boga. Wiary, która sprawia, że jest Ksiądz żywym narzędziem Chrystusa Najwyższego Kapłana.
Obiecujemy modlitwę, by nie ustał Ksiądz w szerzeniu Miłosierdzia Ojca. By swoim życiem dawał świadectwo niewyczerpalnej miłości Tego, do którego z taką synowską czułością woła Ksiądz -Tatusiu, a każdego dnia coraz bardziej stawał się znakiem tej Wielkiej Miłości.
Życzą Parafianie
Już po raz siódmy spotkaliśmy się, by wspólnie świętować Narodzenie Bożego Syna na Skwerze św. Jana Pawła II. Po przemówieniu władz Samorządowych usłyszeliśmy Ewangelię św. Łukasza, którą tradycyjnie czytamy podczas rodzinnych wigilijnych wieczerzy. Ksiądz proboszcz uprzytomnił nam, że nasze spotkanie nie ma jedynie wymiaru tradycji czy obrzędu, ale jednoczy nas tutaj prawda o żywej obecności Boga pośród ludzi, który w prawdzie narodził się 2000 lat temu, ale żyje i chce rodzić się ponownie w naszych sercach. To dziecię Jezus nas gromadzi. On chce nas uzdalniać, by tę piękną tradycję życzenia sobie dobra i łamania chlebem - jako znak miłości, przemieniać w codzienne postępowanie. Podziękowania za to dobro składamy na ręce organizatorów i w sposób szczególny młodzieży śpiewającej, występujących jako postaci biblijne, sygnalistom, dzieciom i wszystkim przybyłym! Niech dobro Boże w nas trwa i rozwija się.

Z okazji Świąt Narodzenia Boga, życzymy Wam wytrwałości w wierze, która widzi w takiej mierze w jakiej się porusza. Nadziei na to, że spotkacie na niej Żywego Jezusa i Miłości, która będzie jedynym celem tej podróży. Każdy z nas jest zaproszony, by wyruszyć w drogę do Betlejem i zbliżyć się do Boga, który pierwszy stał się nam bliski, stał się człowiekiem. Niech bezbronny Bóg ośmieli nas do kochania Go bardziej i wzięcia Go w obronę w życiu osobistym, naszych rodzin, wspólnot, parafii, ojczyzny i świata. Zajmijmy się Jezusem, a On zajmie się nami! :-)
Szczęść Boże!

Tegoroczny Adwent był najkrótszym czasem radosnego oczekiwania na przyjście Pana. W roku Jubileuszu 100-lecia Fatimy nasz Pan jakby skrócił czas rozłąki ze swym stworzeniem. Bóg przez Maryję przychodzi najszybciej. Z okazji Świąt, w których zatrzymujemy się nad Tajemnicą Bożego Wcielenia, życzymy, by ten czas był początkiem coraz głębszego zdumiewania się z tego, jak Bóg ogromnie pragnie być blisko człowieka. Niech Maryja pozostanie dla nas przewodniczką do bliskości z Bogiem. Wiedzmy, iż Ona rodzi Pana, o którym wiemy, że bezgranicznie nas kocha! On pragnie nas wyrwać z ciemności grzechu, osamotnienia i smutku. Przyjdźmy do Niego wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteśmy, a To dziecko-Jezus nas pokrzepi i da moc, aby w Nim stać się Synami Boga.
Niech te Święta, pomogą odnowić więzi rodzinne i naprawić brak miłości względem siebie. Niech zagości w Waszych sercach Chrystusowy pokój i radość.
Z błogosławieństwem! Wasi księża.